Porsche Taycan 4
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Range combined (WLTP)
- 637 km
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 300 kW / 408 hp
Leather interior Black, smooth-finish leather
With smooth-finish leather in equipment colour Black:
- seat centres front and rear
- seat bolsters front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- armrests in the front and rear doors
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
Description
E-Performance
Range
637kmCharging time
18.00minat the charging stationCharging time
11.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Aluminium roof
Without roof rails
Transmission / Chassis
Single-speed transmission on the front axle and 2-speed transmission on the rear axle
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheels in standard colour
Interior
Seat belts Black
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Head rests
Audio / Comm.
Navigation High
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 11 kW charging power
Without PHEV charging cable
Electric Sound
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Doors without soft-close
Warndreieck
Emergency call systems eCall and bCall
Keyless Drive
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Your warranty on the high-voltage battery, including a minimum capacity of 80% for 3 years (or up to 60,000 km) and 70% until the end of the warranty.
Technical Data
Engine
| Maximum power | 300 kW / 408 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 300 kW / 408 hp |
| 30-Minutes-Power | 163 kW / 222 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 585 Nm |
Performance
| Top speed | 230 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 4.6 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 10.7 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 17.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,950 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,379 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,357 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,369 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,399 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,255 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,250 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,325 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 630 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 81 l |
| Overhang front | 997 mm |
| Overhang rear | 1,066 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 117 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 147 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 9.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 12.2 ° |
Range
| Range combined (WLTP) | 637 km |
| Range city (WLTP) | 698 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 0 g/km |
| Electrical consumption combined (WLTP) | 17.9 kWh/100 km |
| Electrical consumption city (WLTP) | 16.3 kWh/100 km |
| Electrical consumption urban (WLTP) | 16.7 kWh/100 km |
| Electrical consumption suburban (WLTP) | 16.0 kWh/100 km |
| Electrical consumption extra urban (WLTP) | 16.5 kWh/100 km |
| Electrical consumption highway (WLTP) | 20.9 kWh/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 65 dB |