Porsche Panamera
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Mileage
- 83 km
- First Registration
- 12/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 20 months remaining term
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 5.1 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 9.7 l/100 km
Partial leather interior in Black
Front and rear in embossed leather in interior colour:
- seat centres
- seat inner bolsters
- headrest centres
- inner headrest side bolsters
- centre console armrests
- door panel armrests and door handles
Steering wheel rim in smooth-finish leather.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Aluminum roof
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Active bonnet
Transmission / Chassis
75 litre fuel tank
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
PDK gear changer lever
Sun visors
Pedals and footrest in Black
Deletion of model logo embossed on headrests
Audio / Comm.
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Alcohol Interlock preparation
Side airbags in the front
Emergency call systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
20 months remaining term
Condition and History
Condition Used (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 83 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 12/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Center Belgrade) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,700 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,900 - 4,800 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 89.0 kW/l / 121.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 5.3 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 5.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 12.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 20.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 19.8 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 3.4 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height | 1,423 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,948 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,885 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,960 kg |
| Permissible gross weight | 2,505 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,328 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 494 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 221 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 9.7 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.3 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 10.0 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 8.3 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 8.8 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 r/min |