Porsche Cayenne GTS (MY24)
- Exterior colour
- Quarzite Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 15,681 km
- First Registration
- 12/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h)
- 4.7 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 12.7 l/100 km
GTS interior package in Carmine Red
Based on Race-Tex / Leather interior in Black with contrasts in Carmine Red
In Carmine Red :
- "GTS" logo on head rests front
- Seat belts front and outer rear seats
Decorative stitching on:
- front and outer rear seats
- Armrest center console front
- dashboard upper section and door waist rails
- armrest in front and rear door panels
‘PORSCHE’ logo and stiching on floor mats in Carmine Red
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Audio / Comm.
Others
Grey and colourful services
bCall
Exterior
Aluminum roof
Lower Valance
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Gear selector in leather
Dual sun visors for driver and front passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 15,681 km |
First Registration 12/2024 |
Previous Owners 1 (Porsche Center Belgrade) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 r/min |
| Maximum engine speed | 6,800 r/min |
| Maximum power per litre | 91.9 kW/l / 125.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 275 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 4.7 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 10.6 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 17.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 16.7 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 3.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,674 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,248 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,190 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,265 kg |
| Permissible gross weight | 2,890 kg |
| Maximum load | 700 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 656 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,708 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 772 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 189 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 234 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 471 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 525 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 288 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 12.7 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 21.5 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 12.6 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 10.4 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 11.3 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |