Porsche Cayenne Black Edition
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 5.7 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 11.0 l/100 km
Two-tone leather interior, smooth-finish leather Black/Night Green
Leather interior in colour combination:
Black/Night Green
In smooth-finish leather:
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
- armrest and handle in front and rear door panels
- armrest centre console front and folding rear armrest
- handles in centre console
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- door waist rails, upper centre door panel and paneling storage compartment front and rear
- side panel centre console
In contrasting colour:
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Centre console
- Upper centre door panel front and rear
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'base'
Equipment 'base'
Exterior
Without roof rails
Lower Valance
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Wheels
Summer tyres for 21-inch wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Electric steering column adjustment
ISOFIX/I-Size mounting points on outer rear seats
Gear selector in leather
Three-point automatic seat belts with reversible seat belt pretensioner
Without compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
Pedals and footrest in Black
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Ohne Mode3 Ladekabel
Without PHEV charging cable
Lighting and vision
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort and assistance systems
Power tailgate with gesture control
Memory Package for driver and front passenger
Warning Triangle
Particle/pollen filter with active carbon filter
Non-smoking package
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum engine speed | 6,500 r/min |
| Maximum power per litre | 87.0 kW/l / 118.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 248 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 6.0 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 5.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 13.9 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 13.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 24.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 23.7 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 4.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,997 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,698 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,679 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,654 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,669 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,694 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,725 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 11.5 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,122 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,055 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,130 kg |
| Permissible gross weight | 2,835 kg |
| Maximum load | 780 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 698 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,708 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 772 l |
| Overhang front | 1,013 mm |
| Overhang rear | 1,022 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 212 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 193 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 183 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 208 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 238 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 25.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 22.3 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.9 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 18.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth (steel suspension) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 475 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 530 mm |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 249 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 11.0 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 15.6 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 11.0 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 9.3 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 10.7 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 r/min |