Porsche 911 Carrera 4S (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Arctic Grey
- Interior colour
- Mileage
- 12,480 km
- First Registration
- 03/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 331 kW / 450 hp
- Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package
- 3.4 sec
- Fuel consumption combined (WLTP)
- 10.7 l/100 km
Heritage Design Classic leather (two-tone) , Black / Classic Cognac (semi-aniline) ⊗
This option is currently affected by supply restrictions - please check availability with your Porsche Centre.
Upholstered with smooth leather in the dashboard colour (Black):
Upper section of the dashboard including the instrument panel cover, steering wheel rim, airbag module in the steering wheel, top door panel, top side panel at the rear.
Upholstered with semi aniline leather in the trim colour (Classic Cognac):
Bottom section of the dashboard including the glove compartment lid, door handles, door panel armrest, centre console storage compartment lid, side panel on the centre console, side panel at the rear, side bolsters at the front, headrests at the front, side bolsters at the rear, centre tunnel at the rear.
All stitchings tone-in-tone.
Upholstered with Papita in Black/ White:
Seat centres at the front, seat centres at the rear, door mirror.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Side Window Trims in Black
Rear lid grille with vertical slats in Silver (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Aluminum roof
Sideskirts
Model designation on rear trim in Lightsilver
Rear Diffusor in Louvered Design
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Suspension standard
Exhaust system with 2 dual-tube tailpipe trims fixed to the bumper in silver stainless steel (high-gloss)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Interior
Gear selector or PDK gear change lever in leather
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Lighting and vision
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Interior mirror dimmed manually
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Emergency call system eCall
Ambient lighting
Cruise control
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used |
Mileage 12,480 km |
First Registration 03/2024 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 331 kW / 450 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 530 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 5,000 r/min |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 111.1 kW/l / 151.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 306 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) | 3.6 sec |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.4 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) | 8.3 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 8.0 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) | 12.7 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 12.4 sec |
| Flexibility 49-74 mph (80-120 km/h) in 5th gear | 4.9 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120 km/h) | 2.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,519 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,024 mm |
| Height | 1,300 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,581 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,565 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,640 kg |
| Permissible gross weight | 2,010 kg |
| Maximum load | 429 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Consumption and Emissions
| CO₂ emissions combined (WLTP) | 242 g/km |
| Fuel consumption combined (WLTP) | 10.7 l/100 km |
| Fuel consumption urban (WLTP) | 18.3 l/100 km |
| Fuel consumption suburban (WLTP) | 10.4 l/100 km |
| Fuel consumption extra urban (WLTP) | 9.0 l/100 km |
| Fuel consumption highway (WLTP) | 9.5 l/100 km |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |