2024 포르쉐 911 Turbo S Cabriolet (MY24) (992 I)
- 외장 색상
- White
- 내장 색상
- 루프 색상
- Convertible Top in black
- 신차 보증
- 41 남은 기간
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 4륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 487 kW / 662 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 2.8 s
Black / Bordeaux Red two-tone leather interior
Combination of colours Black and Bordeaux Red.
Upholstered with smooth leather in interior colour Bordeaux Red
Bottom section of the dashboard including the glove compartment lid, door mirror, door handles, door panel armrest, centre console storage compartment lid, side panel on the centre console, bottom section of the side panel at the rear, seat base, seat centres at the front, side bolsters at the front, headrests at the front, seat backrests at the front (14-way fully electric sports seats), seat centres at the rear, side bolsters at the rear, centre tunnel at the rear.
Upholstered with smooth leather in interior colour Black
Upper section of the dashboard including the instrument panel cover, steering wheel rim, airbag module in the steering wheel, top door panel, top side panel at the rear.
Contrasting stitching
Smooth leather in interiour colour Black with contrasting stitching Bordeaux Red on the upper section of the dashboard, door panel and rear side panelling.
Quilting
Leather with quilting on the door panel trims and the seat centres on the front and rear seat backrests. Available without quilting as an option.
Also for Coupé models
Headliner, A-, B- and C-pillar panel with Race-Tex material in Black
Also for Cabriolet models
A-pillar trim and cowl frame upholstered with leather in Black
차량 장비
장비 하이라이트
외장
변속기 / 차대
휠
내장
오디오 및 통신
전조등
Comfort assistance
기타
Emissions concept, LEV3 / Tier3 70 South Korea
외장
Sideskirts
Hood
Model designation '911 turbo" or '911 turbo S' silver coloured (high-gloss) on rear apron
Rear lid grille with vertical slats in Silver (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
변속기 / 차대
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Lightweight starter battery LiFePO4
2 dual-tailpipe trims in 911 Turbo design made of stainless steel Black (high-gloss)
6-cylinder boxer engine with VTG twin turbo
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Rev counter in Black
Electric steering column
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
PDK gear lever
Two-Tone leather Interior
Hood lining in black fabric
Sun visors
Embossed model logo on headrests centres front
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Comfort assistance
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Ambient lighting
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

신차 보증
41 남은 기간
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| 보어 | 102.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 487 kW / 662 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,750 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 82 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 2,500 - 4,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,200 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 128.0 kW/l / 174.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 330 km/h |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 2.8 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 6.0 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 9.3 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 80-120km/h 기어 내 가속 | 1.7 s |
차체
| 길이 | 4,535 mm |
| 전체 폭 | 1,900 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,305 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 10.9 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,719 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,740 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,785 kg |
| 허용 총 중량 | 2,080 kg |
| 최대 하중 | 370 kg |
| 연료 탱크 용량 | 67 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 128 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 72 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 93 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |