2024 포르쉐 911 Carrera Coupé (992 I)
포르쉐 승인 사전 소유 차량
₩173,000,000
포르쉐 쇼룸 수원 도이치오토월드
경기 수원시 권선구 권선로 308-5 101동
16602 수원
제공:
2354753
- 외장 색상
- Gt-silver Metallic
- 내장 색상
- 주행 거리
- 14,900km
- 등록일
- 08월/2024년
- 소유자 변경 횟수
- 0
- 피해 내역
- 보고된 피해나 사고 없음
- 포르쉐 공인 보증
- 12 개월
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 후륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 288 kW / 392 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 4.0 s
Bordeaux Red leather interior (Crayon stitching)
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels, seat bases, rear side of front seat backrests, seat centres rear, seat bolsters rear, transmission tunnel in rear.
With decorative stitching in Crayon without extra charge: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
설명
차량문의 : 031)5174-0992
- 신차가격 \ 198,000,000원
차량 장비
장비 하이라이트
옵션 장비
외장
Electric slide/tilt glass sunroof
‘PORSCHE’ Logo LED Door Courtesy Lights
변속기 / 차대
Sports exhaust system (tailpipes in Black)
휠
20-/21-inch Carrera Classic wheels
내장
Porsche Crest on Headrests
Seat ventilation (front)
Storage Package
전조등
LED Matrix main headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Comfort assistance
Lane Change Assist
ParkAssist including Surround View
Light design package
Lane Keep Assist
표준 장비
외장
Sideskirts
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Side Window Trims in Black
Model designation on rear trim in Lightsilver
Rear lid grille with vertical slats in black (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
변속기 / 차대
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-wheel drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Chrono Package incl. mode switch, Porsche Track Precision App & tyre temperature display
Power steering plus
Brake system with Brake Calipers painted in Black
64-litre fuel tank
Suspension standard
Exhaust system with 2 tube tailpipe trims fixed to the bumper (in stainless steel)
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
휠
Wheel centre set with full-colour Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Seat belt pretensioners
Sports seats 4-way
Seat heating (front)
Heated GT sports steering wheel in leather
Rev counter in Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX child seat attachment on front passenger seat
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
PDK gear lever
Interior package Diamar darksilver
Rooflining and A-/B-/ C-pillar trims in fabric, A-pillar trim in leather
Airbags
Pedals and footrest in Black
Door sill guards in aluminium with model designation
Sun visors
Floor mats
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
BOSE® Surround Sound System
Smartphone integration
USB-C ports
전조등
Taillight strip with ‘PORSCHE’ lettering
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Electric folding exterior mirrors
Windscreen with grey top-tint
Comfort assistance
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Two-zone automatic climate control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Smoking package
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Ambient lighting
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

포르쉐 어시스턴스
12 개월
온디맨드 모빌리티 및 보안. 하루 24시간. 1년 365일. 언제 어디서나 신속한 지원.
상태 및 이력
조건 포르쉐 승인 사전 소유 차량 인증된 품질, 완전한 이력, 순정 부품을 갖춘 차량입니다. |
주행 거리 14,900km |
등록일 08월/2024년 |
서비스 기록 예, 모든 서비스는 포르쉐 센터에서 이루어집니다. |
피해 내역 보고된 피해나 사고 없음 |
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 91.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 288 kW / 392 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,500 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 46 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 1,950 - 5,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 94.9 kW/l / 129.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 293 km/h |
| 0-100km/h 가속 | 4.2 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 4.0 s |
| 0-160 km/h 가속 | 9.3 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 9.0 s |
| 0-200km/h 가속 | 14.5 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 14.2 s |
| 기어 내 가속 80-120 km/h | 2.6 s |
차체
| 길이 | 4,520 mm |
| 전체 폭 | 1,850 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,300 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 11.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,521 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,540 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,580 kg |
| 허용 총 중량 | 1,960 kg |
| 최대 하중 | 455 kg |
| 포르쉐 루프 운반 시스템 사용 시 최대 허용 루프 하중 | 75 kg |
| 연료 탱크 용량 | 64 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 132 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 73 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 92 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |
