2024 포르쉐 911 Carrera Cabriolet (MY24) (992 I)
- 외장 색상
- Jet Black Metallic
- 내장 색상
- Black / Bordeaux Red two-tone leather interior
- 루프 색상
- Convertible Top in red
- 신차 보증
- 36 남은 기간
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 후륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 288 kW / 392 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 4.2 s
Black / Bordeaux Red two-tone leather interior
Two-tone combinations:Black and Bordeaux Red. Package as for leather interior package in standard colour, stitching in contrasting colour
In conjunction with Sports Seat Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
차량 장비
장비 하이라이트
변속기 / 차대
휠
내장
Comfort assistance
외장
Sideskirts
Hood
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Model designation on rear trim in Lightsilver
Rear lid grille with vertical slats in black (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
변속기 / 차대
Rear-wheel drive
Exhaust system with 2 tube tailpipe trims fixed to the bumper (in stainless steel)
64-litre fuel tank
Suspension standard
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Rev counter in Black
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
PDK gear lever
Hood lining in black fabric
Pedals and footrest in Black
Sun visors
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Comfort assistance
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Ambient lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

신차 보증
36 남은 기간
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 91.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 288 kW / 392 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,500 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 46 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 1,950 - 5,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 94.9 kW/l / 129.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 291 km/h |
| 0-100km/h 가속 | 4.4 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 4.2 s |
| 0-160 km/h 가속 | 9.7 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 9.4 s |
| 0-200km/h 가속 | 15.2 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 14.9 s |
| 기어 내 가속 80-120 km/h | 2.7 s |
차체
| 길이 | 4,520 mm |
| 전체 폭 | 1,850 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,300 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 11.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,591 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,600 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,650 kg |
| 허용 총 중량 | 2,015 kg |
| 최대 하중 | 440 kg |
| 연료 탱크 용량 | 64 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 132 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 73 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 92 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |