2024 포르쉐 911 Carrera 4 GTS Cabriolet (MY24) (992 I)
- 외장 색상
- Black
- 내장 색상
- 루프 색상
- Convertible Top in black
- 주행 거리
- 599km
- 등록일
- 01월/2024년
- 소유자 변경 횟수
- 0
- 피해 내역
- 보고된 피해나 사고 없음
- 포르쉐 공인 보증
- 12 개월
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 4륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 360 kW / 490 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 3.5 s
Black leather interior (Crayon stitching)
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels, seat bases, rear side of front seat backrests, seat centres rear, seat bolsters rear, transmission tunnel in rear.
In conjunction with Sports Seat Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
In conjunction with full bucket seats, seat shell in carbon fibre-reinforced plastic (CFRP) with carbon-weave finish (high-gloss)
With decorative stitching in Crayon without extra charge: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
설명
차량 장비
장비 하이라이트
외장
변속기 / 차대
내장
전조등
Comfort assistance
외장
Hood
Decorative side logo
Model designation on rear trim in Satin Black
변속기 / 차대
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Suspension standard
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Hood lining in black fabric
Sun visors
Rev counter in Black
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Gear selector with Race-Tex accent
Door sill guards in brushed aluminum in Black with model designation
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
'PORSCHE' logo painted in satin Black
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort assistance
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Ambient lighting
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

포르쉐 어시스턴스
12 개월
온디맨드 모빌리티 및 보안. 하루 24시간. 1년 365일. 언제 어디서나 신속한 지원.
상태 및 이력
조건 포르쉐 승인 사전 소유 차량 인증된 품질, 완전한 이력, 순정 부품을 갖춘 차량입니다. |
주행 거리 599km |
등록일 01월/2024년 |
서비스 기록 예, 모든 서비스는 포르쉐 센터에서 이루어집니다. |
피해 내역 보고된 피해나 사고 없음 |
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 91.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 360 kW / 490 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,500 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 58 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 2,300 - 5,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 118.4 kW/l / 161.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 307 km/h |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 3.5 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 8.1 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 12.5 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 80-120km/h 기어 내 가속 | 2.3 s |
차체
| 길이 | 4,535 mm |
| 전체 폭 | 1,850 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,300 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 11.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,674 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,690 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,740 kg |
| 허용 총 중량 | 2,065 kg |
| 최대 하중 | 400 kg |
| 포르쉐 루프 운반 시스템 사용 시 최대 허용 루프 하중 | 0 kg |
| 연료 탱크 용량 | 67 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 132 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 72 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 92 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |
