2024 포르쉐 911 Carrera 4 Cabriolet (MY24) (992 I)
서울특별시 서초구 양재대로11길 36 (양재동, 서울오토갤러리)
06772 서울
- 외장 색상
- White
- 내장 색상
- 루프 색상
- Convertible Top in red
- 주행 거리
- 7,200km
- 등록일
- 03월/2025년
- 소유자 변경 횟수
- 1
- 피해 내역
- 최소 한 건의 피해 또는 사고 보고
- 포르쉐 공인 보증
- 12 개월
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 4륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 288 kW / 392 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 4.2 s
Partial leather interior in two-tone combination, Black-Mojave Beige
Two-tone combination: Black and Mojave Beige
차량 장비
장비 하이라이트
변속기 / 차대
내장
Comfort assistance
외장
Sideskirts
Hood
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Model designation on rear trim in Lightsilver
Rear lid grille with vertical slats in Silver (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
변속기 / 차대
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Suspension standard
Exhaust system with 2 tube tailpipe trims fixed to the bumper (in stainless steel)
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Seat belt pretensioners
Rev counter in Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
PDK gear lever
Hood lining in black fabric
Pedals and footrest in Black
Sun visors
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Comfort assistance
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Ambient lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

포르쉐 어시스턴스
12 개월
온디맨드 모빌리티 및 보안. 하루 24시간. 1년 365일. 언제 어디서나 신속한 지원.
상태 및 이력
조건 포르쉐 승인 사전 소유 차량 인증된 품질, 완전한 이력, 순정 부품을 갖춘 차량입니다. |
주행 거리 7,200km |
등록일 03월/2025년 |
소유자 변경 횟수 1 |
서비스 기록 예, 모든 서비스는 포르쉐 센터에서 이루어집니다. |
최신 유지 관리 7,150km로 13일/05월/2026년 포르쉐 일산 센터 |
피해 내역 최소 한 건의 피해 또는 사고 보고 뒤 범퍼 교환 |
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 91.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 288 kW / 392 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,500 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 46 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 1,950 - 5,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 94.9 kW/l / 129.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 289 km/h |
| 0-100km/h 가속 | 4.4 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 4.2 s |
| 0-160 km/h 가속 | 10.0 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 9.7 s |
| 0-200km/h 가속 | 15.6 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 15.3 s |
| 기어 내 가속 80-120 km/h | 2.8 s |
차체
| 길이 | 4,520 mm |
| 전체 폭 | 1,850 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,300 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 11.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,639 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,650 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,700 kg |
| 허용 총 중량 | 2,040 kg |
| 최대 하중 | 415 kg |
| 연료 탱크 용량 | 67 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 132 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 73 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 92 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |
