2024 포르쉐 911 Carrera GTS Coupé (992 I)
- 외장 색상
- Aventurine Green Metallic
- 내장 색상
- 신차 보증
- 35 남은 기간
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 후륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 360 kW / 490 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 3.4 s
Truffle Brown Club leather interior (Crayon stitching)
All items of the leather interior in standard color are in club leather.
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
With decorative stitching in Crayon without extra charge: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
In conjunction with Sports Seat Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
차량 장비
장비 하이라이트
외장
변속기 / 차대
내장
오디오 및 통신
전조등
Comfort assistance
외장
Sideskirts
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
Decorative side logo
Side Window Trims in Black
Model designation on rear trim in Satin Black
Rear lid grille with vertical slats in Satin Black
Aluminum roof
변속기 / 차대
Rear-wheel drive
64-litre fuel tank
Suspension standard
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Seat belt pretensioners
Rev counter in Black
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Door sill guards in brushed aluminum in Black with model designation
Sun visors
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
'PORSCHE' logo painted in satin Black
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Comfort assistance
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Cruise control
Ambient lighting
Particle/pollen filter with active carbon filter
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

신차 보증
35 남은 기간
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 91.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 360 kW / 490 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,500 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 58 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 2,300 - 5,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 118.4 kW/l / 161.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 311 km/h |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 3.4 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 7.6 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 11.6 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 80-120km/h 기어 내 가속 | 2.1 s |
차체
| 길이 | 4,535 mm |
| 전체 폭 | 1,850 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,300 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 11.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,557 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,605 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,620 kg |
| 허용 총 중량 | 1,985 kg |
| 최대 하중 | 440 kg |
| 포르쉐 루프 운반 시스템 사용 시 최대 허용 루프 하중 | 75 kg |
| 연료 탱크 용량 | 64 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 132 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 72 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 92 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |