2024 포르쉐 Cayenne Coupé (MY24)
북구 신천동로 1000
41502 대구
- 외장 색상
- Chromite Black Metallic
- 내장 색상
- Leather interior in two-tone combination, smooth-finish leather Black-Bordeaux Red
- 주행 거리
- 29,369km
- 등록일
- 11월/2023년
- 소유자 변경 횟수
- 0
- 피해 내역
- 보고된 피해나 사고 없음
- 신차 보증
- 18 남은 기간
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- 자동
- 구동 트레인
- 4륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 265 kW / 360 마력
- 0-100km/h 가속
- 5.7 s
Leather interior in two-tone combination, smooth-finish leather Black-Bordeaux Red
Leather interior in colour combination:
Black and Bordeaux Red:
In smooth-finish leather:
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
- armrest and handle in front and rear door panels
- armrest centre console front and folding rear armrest
- handles in centre console
- steering wheel rim
- steering wheel airbag module
- dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- door waist rails, upper centre door panel and panelling storage compartment front and rear
- side panel centre console
In contrasting colour:
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Centre console
- Upper centre door panel front and rear
- front and rear seat centres
- front and rear seat inner side bolsters
- front and rear headrest centres
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
차량 장비
장비 하이라이트
외장
변속기 / 차대
휠
내장
전조등
Comfort assistance
외장
Sideskirts
Lower Valance
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof spoiler in exterior colour
변속기 / 차대
90-litre fuel tank
Suspension standard
3.0-litre turbocharged V6 engine
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Central rev counter with Black dial
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Sport Chrono stopwatch instrument dial in Black
Gear selector in leather
Pedals and footrest in Black
Sun visors for driver and front passenger
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Lane Keep Assist
Alarm system with interior surveillance
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

신차 보증
18 남은 기간
상태 및 이력
조건 중고차 |
주행 거리 29,369km |
등록일 11월/2023년 |
서비스 기록 예, 모든 서비스는 포르쉐 센터에서 이루어집니다. |
피해 내역 보고된 피해나 사고 없음 |
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 84.5 mm |
| 스트로크 | 89.0 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 265 kW / 360 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm 범위) | 5,400 - 6,400 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 51 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 1,450 - 4,500 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 6,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 86.8 kW/l / 118.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 248 km/h |
| 0-100km/h 가속 | 5.7 s |
| 0-160 km/h 가속 | 13.6 s |
| 0-200km/h 가속 | 23.7 s |
| 기어 내 가속 80-120 km/h | 3.9 s |
차체
| 길이 | 4,930 mm |
| 전체 폭 | 1,985 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,194 mm |
| 높이 | 1,650 mm |
| 휠베이스 | 2,895 mm |
| 회전 반경 직경 | 12.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 2,150 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 2,195 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 2,160 kg |
| 허용 총 중량 | 2,820 kg |
| 최대 하중 | 735 kg |
| 포르쉐 루프 운반 시스템 사용 시 최대 허용 루프 하중 | 75 kg |
| 최대 견인 능력 (제동 장치 장착) | 3,500 kg |
| 최대 견인 능력 (무제동) | 750 kg |
| 트레일러 커플링 최대 수직 하중 | 140 kg |
| 연료 탱크 용량 | 75 l |
| 닫힌 상태의 트렁크 용량 (V210-2) | 554 l |
| 후방 트렁크 용량 (좌석 접힘 시) | 1,502 l |
| 개방형 적재 공간 용량 (V211-2) | 592 l |
| 스틸 서스펜션 장착 시 최대 지상고 (DIN) | 214 mm |
| 스틸 서스펜션 장착 시 최대 지상고 | 214 mm |
| 에어 서스펜션 장착 시 최대 지상고 (일반 주행 높이) | 192 mm |
| 에어 서스펜션 장착 시 최대 지상고 (추가 오프로드 레벨) | 237 mm |
| 스틸 서스펜션 적용 시 접근각 (DIN) | 25.5 ° |
| 스틸 서스펜션 적용 시 이탈각 (DIN) | 22.5 ° |
| 에어 서스펜션 적용 시 접근각 (표준 레벨) | 23.5 ° |
| 에어 서스펜션 적용 시 이탈각 (표준 레벨) | 20.9 ° |
| 스틸 서스펜션 적용 시 브레이크오버 각도 (DIN) | 19.0 ° |
| 에어 서스펜션 장착 시 브레이크오버 각도 (표준 레벨) | 17.2 ° |
| 에어 서스펜션 장착 시 브레이크오버 각도 (추가 오프로드 레벨) | 21.2 ° |
| 스틸 서스펜션 장착 시 최대 도섭 깊이 (DIN) | 500 mm |
| 에어 서스펜션 장착 시 최대 도섭 깊이 (표준 레벨) | 475 mm |
| 에어 서스펜션 적용 시 최대 도섭 깊이 (추가 오프로드 레벨) | 530 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 69 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 81 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,750 r/min |