2024 포르쉐 911 Carrera S Cabriolet (MY24) (992 I)
- 외장 색상
- Crayon
- 내장 색상
- Bordeaux Red leather interior (Crayon stitching)
- 루프 색상
- Convertible Top in black
- 신차 보증
- 35 남은 기간
- 엔진
- 휘발유
- 전송
- PDK (자동)
- 구동 트레인
- 후륜 구동
- 최대 출력 내연 기관
- 337 kW / 458 마력
- 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속
- 3.7 s
Bordeaux Red leather interior (Crayon stitching)
Following items upholstered in leather: dashboard upper, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, rear side panels, seat bases, rear side of front seat backrests, seat centres rear, seat bolsters rear, transmission tunnel in rear.
With decorative stitching in Crayon without extra charge: dashboard upper section, upper section of door trims, seats front and rear and rear side panels.
차량 장비
장비 하이라이트
외장
변속기 / 차대
휠
내장
전조등
Comfort assistance
외장
Sideskirts
Hood
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Model designation on rear trim in Lightsilver
Rear lid grille with vertical slats in black (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Rear Diffusor in Louvered Design
변속기 / 차대
Rear-wheel drive
64-litre fuel tank
Exhaust system with 2 dual-tube tailpipe trims fixed to the bumper in silver stainless steel (high-gloss)
Suspension standard
6-cylinder boxer engine with twin-turbo, displacement: 3.0 litres
휠
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
내장
Rev counter in Black
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Gear selector or PDK gear change lever in leather
Hood lining in black fabric
Pedals and footrest in Black
Sun visors
오디오 및 통신
Navigation High
Voice Control
전조등
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Comfort assistance
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Ambient lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
보증
보증 범위에는 다음이 포함됩니다:

신차 보증
35 남은 기간
기술 사양
엔진
| 실린더 수 | 6 |
| 배기량 | 2,981 cm³ / 3.0 l |
| 보어 | 91.0 mm |
| 스트로크 | 76.4 mm |
| 최대 출력 내연 기관 | 337 kW / 458 마력 |
| 최대 출력 내연 기관 (rpm) | 6,500 r/min |
| 최대 토크 내연 기관 | 54 Nm |
| 최대 토크 내연 기관 (rpm 범위) | 2,300 - 5,000 r/min |
| 최대 엔진 속도 | 7,500 r/min |
| 리터당 최대 출력 | 111.1 kW/l / 151.0 hp/l |
성능
| 최고 속도 | 306 km/h |
| 0-100km/h 가속 | 3.9 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-100km/h 가속 | 3.7 s |
| 0-160 km/h 가속 | 8.5 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-160km/h 가속 | 8.2 s |
| 0-200km/h 가속 | 13.1 s |
| 스포츠 크로노 패키지 적용 시 0-200km/h 가속 | 12.8 s |
| 5단 기어에서 80-120km/h 가속 | 5.0 s |
| 기어 내 가속 80-120 km/h | 2.3 s |
차체
| 길이 | 4,520 mm |
| 전체 폭 | 1,850 mm |
| 폭 (미러 포함) | 2,024 mm |
| 높이 | 1,300 mm |
| 휠베이스 | 2,450 mm |
| 회전 반경 직경 | 11.2 m |
| 공차 중량 (커브 중량) | 1,604 kg |
| 공차 중량 (DIN) | 1,610 kg |
| 무부하 중량 (EC) | 1,660 kg |
| 허용 총 중량 | 2,040 kg |
| 최대 하중 | 455 kg |
| 연료 탱크 용량 | 64 l |
| 트렁크 용량 (전면) | 132 l |
| 후석 접힘 시 개방 적재실 용량 (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| 주행 차량 소음 수준 | 73 dB |
| 정차 차량의 소음 수준 | 93 dB |
| 정차 차량 소음 수준 (rpm) | 3,325 r/min |