2024 Porsche Macan T (MY24)
- Exterior colour
- Carrara White Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 6 526 km
- First Registration
- 03/2024
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 6,2 sec
Interior Package Macan T
Leather package in black with seat centres in Sport-Tex Stripe incl. contrast stitching in silver.
Package content:
- Leather finish on top side of dashboard, centre console storage compartment lid, seat inner bolsters, front side of seat headrests, door panel armrests and door pulls in front and rear
- seat centres of front and outer rear seats in Sport Tex Stripe
- the contrast stitching of seats and headrests as well as the steering wheel are executed in silver
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Sideskirts
Front apron panel painted in agate grey metallic
Exterior mirror upper trims with lower trims and mirror bases painted in Agate Grey (high-gloss)
Side window trims in Black (high-gloss)
Sideblades painted in Agate grey metallic and "Macan T" model designation in black highgloss
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Roof spoiler in Agate grey metallic
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Automatic tailgate
Body
- Fully galvanised, unibody
- Four doors with integrated side-impact protection
- Bumpers comprising high-strength cross members and two deformation elements each with two threaded fixture points for towing eye contained in on-board tool kit
Transmission / Chassis
65-litre fuel tank
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Automatic hold function
Exhaust system
Systems
- Anti-lock brake system (ABS)
- Vehicle stability system Porsche Stability Management (PSM) with ABS, ASR, ABD, MSR and trailer stability management
- Porsche Hill Control (PHC)
- Thermal management
Drive
- Porsche Traction Management (PTM): active all-wheel drive with an electronically variable, map-controlled multi-plate clutch, automatic brake differential (ABD) and anti-slip regulation (ASR)
- Auto Start-Stop function until 3 km/h
- OFFROAD button
Wheels
Summer-Tyres for 20-Inch Alloy Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Gear selector in leather
Interior package Diamar painted in Silvershade
Sun visors
Safety
- Three-point automatic seat belts
- Rollover detection for activation of curtain airbags and seat belt pretensioners
- Alarm system with ultrasonic interior surveillance
Storage and luggage compartment
- Bottle holders in door panels front and rear
Two variable-diameter cupholders in front
- Clothes hook on both B-pillars
- Fixed, removable luggage compartment cover
- Luggage compartment capacity 488 litres; maximum load capacity with rear seats in cargo position 1,503 litres
Storage and luggage compartment
- Storage compartments in interior (depending on personalised specification): glove compartment, storage bin in centre console, uncovered storage compartment in centre console, door pockets, one storage compartment in side of luggage compartment and storage compartment in spare wheel recess
Trims
Accent trims with silver-coloured finish
Displays
- Integrated cluster of three round instruments
- Instrument cluster with high-resolution 4.8-inch colour display, gear indicator for PDK, service interval display, external temperature indicator, fuel gauge and various warning displays
Ports
- Two sockets (12 volt): centre console in front and in luggage compartment
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) incl. Navigation
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display with full HD resolution (1.920x720) including proximity sensors for enhanced display of content on PCM
- multi-touch gesture control: map views on touchscreen display can be rotated in any direction using two fingers. Map zoom controlled by multi-touch gestures on display screen or by rotary pushbutton controls on PCM
Porsche Communication Management (PCM)
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface
- USB-C port for various iPod® and iPhone® models, MP3 players and USB memory sticks containing MP3 tracks
Note: for information on compatibility with the latest iPod® and iPhone® models, please contact your Porsche Centre. For detailed information on the services available for your car and in your country, please visit www.porsche.com/connect or consult your Porsche Centre.
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Electric folding exterior mirrors
Vision
- Front wiper system with 2 speeds, intermittent wipe and rain sensor
- Rear screen wiper with intermittent wipe and washer jet
- Heated rear screen with 'auto off' function
Lights, interior
Interior lighting concept: glove compartment, ignition lock, reading spot lights for driver and front passenger, reading lights rear left and right, luggage compartment
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Cruise control incl. speed limiter
Lane departure warning
Comfort systems
- Electric window lifts
- Remote central locking
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 6 526 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 03/2024 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Umhlanga) |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1 984 cm³ / 2,0 l |
| Bore | 82,5 mm |
| Stroke | 92,8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 97,8 kW/l / 133,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6,2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16,1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 726 mm |
| Overall Width | 1 927 mm |
| Width (with mirrors) | 2 097 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 807 mm |
| Turning circle diameter | 12,0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1 865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 940 kg |
| Permissible gross weight | 2 510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2 000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |