2025 Porsche Macan T
- Exterior colour
- White
- Interior colour
- Mileage
- 14 300 km
- First Registration
- 01/2025
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 8 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 195 kW / 265 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 6,2 sec
Leather package in Black
Leather finish on top side of dashboard, centre console storage compartment lid, seat centres, seat inner bolsters, front side of seat headrests, door panel armrests and door pulls in front and rear
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "base"
Carrera T - version
Exterior
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Front apron panel painted in Agate Grey Metallic
Wheel Arch Cover painted in Black (high-gloss)
Automatic tailgate
Body shape SUV
Sideblades painted in Agate Grey Metallic and "Macan T" model designation in Black (high-gloss)
Deletion of decorative side logo
Transmission / Chassis
65-litre fuel tank
Wheels
Standard-Tires for 20-inch Alloy Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Interior
Seat belts black
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Door Sill Guards brushed Aluminium in Black with ‘Macan T’ model designation
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Electric folding exterior mirrors
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
8 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 14 300 km |
First Registration 01/2025 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1 984 cm³ / 2,0 l |
| Bore | 82,5 mm |
| Stroke | 92,8 mm |
| Maximum power combustion engine | 195 kW / 265 hp |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 98,0 kW/l / 133,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6,2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16,1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 726 mm |
| Overall Width | 1 927 mm |
| Width (with mirrors) | 2 097 mm |
| Height | 1 606 mm |
| Wheelbase | 2 807 mm |
| Turning circle diameter | 12,0 m |
| Tire track turning circle | 11,2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1 865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 940 kg |
| Permissible gross weight | 2 510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2 000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15,8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21,0 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |