2025 Porsche Macan S
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 1 000 km
- First Registration
- 10/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 17 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 280 kW / 380 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4,8 sec
Interior in standard colour black
Smooth-finish leather in interior colour:
- steering wheel rim
- gear selector
Seats: Sport-Tex/Leatherette
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "S"
Standard version
Exterior
Sideskirts
Door handles painted in exterior colour
Front apron panel painted in exterior colour
Wheel Arch Cover painted in Black (high-gloss)
Automatic tailgate
Body shape SUV
Sideblades in textured Lava Black
Transmission / Chassis
Exhaust system with two twin tailpipes outside left and right with matt silver-coloured finish
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belts black
Sports steering wheel
Instrument dials silver
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Head rests
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
17 months remaining term
Condition and History
Condition Used (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1 000 km |
First Registration 10/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Pretoria) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2 894 cm³ / 2,9 l |
| Bore | 84,5 mm |
| Stroke | 86,0 mm |
| Maximum power combustion engine | 280 kW / 380 hp |
| Maximum torque combustion engine | 520 Nm |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 96,0 kW/l / 131,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 259 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,8 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4,6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11,2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11,0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18,9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18,7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3,2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 726 mm |
| Overall Width | 1 927 mm |
| Width (with mirrors) | 2 097 mm |
| Height | 1 621 mm |
| Wheelbase | 2 807 mm |
| Turning circle diameter | 12,0 m |
| Tire track turning circle | 11,2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1 930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2 005 kg |
| Permissible gross weight | 2 580 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2 400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15,7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21,9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |