2026 Porsche Macan GTS
Corner Wikoppen and Wroxham Road, Paulshof Sandton, Johannesburg 2191
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4,5 sec
Leather Package Black with contrast stitching Crayon
Finished in Black leather: top of the dashboard, lid of the centre console storage compartment, seat centres, inner seat bolsters and headrests to the front of the seats, armrests, door panels and door pulls front and rear
Contrast stitching in Crayon: top of the dashboard, door armrests, front seats and headrests as well as outer rear seats and headrests
Seat belts in Crayon: front and outer rear seats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment 'S'
GTS - version
Exterior
Roof spoiler with fixed double-wing design and fin-like look in Black (high-gloss)
Door handles painted in exterior colour
Wheel arch covers painted in Black (high-gloss)
Automatic tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Preparation for towbar system
Without roof rails
Lights, exterior
Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Fully galvanised, unibody
- Four doors with integrated side-impact protection
- Bumpers comprising high-strength cross members and two deformation elements each with a mount (front and rear) with screw thread for the towing eye located in the on-board tool kit
Transmission / Chassis
Sport air suspension with ride-height adjustment including Porsche Active Suspension Management (PASM) and lowering of 10 mm
Analogue clock on dashboard
Drive
- Porsche Traction Management (PTM): active all-wheel drive with an electronically variable, map-controlled multi-plate clutch, automatic brake differential (ABD) and anti-slip regulation (ASR)
- Auto Start-Stop function until 3 km/h
- SPORT button
- OFFROAD button
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Automatic hold function
Systems
- Anti-lock brake system (ABS)
- Vehicle stability system Porsche Stability Management (PSM) with ABS, ASR, ABD, MSR and trailer stability management
- Porsche Hill Control (PHC)
- Thermal management
Exhaust system
Gasoline particulate filter (GPF)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sports steering wheel
Seat belts Black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
‘GTS’ logo on front seat headrests
Ohne compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors for driver and front passenger
Door sill guards brushed aluminium in Black with 'Macan GTS’ logo (front)
Trims
Accent trims with Silver coloured finish
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM)
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display with full HD resolution (1.920x720) including proximity sensors for enhanced display of content on PCM
- multi-touch gesture control: map views on touchscreen display can be rotated in any direction using two fingers. Map zoom controlled by multi-touch gestures on display screen or by rotary pushbutton controls on PCM
Displays
- Integrated cluster of three round instruments
- Instrument cluster with high-resolution 4.8-inch colour display, gear indicator for PDK, service interval display, external temperature indicator, fuel gauge and various warning displays
Lighting and vision
Electric folding exterior mirrors
Interior mirror dimmed manually
Vision
- Front wiper system with 2 speeds, intermittent wipe and rain sensor
- Rear screen wiper with intermittent wipe and washer jet
- Heated rear screen with 'auto off' function
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Lane Departure Warning
Alarm system with interior surveillance
Cruise control including speed limiter
Non-smoking package
Without Warn and Brake Assist
Warndreieck
Ports
- Two sockets (12 volt): centre console in front and in luggage compartment
Safety
- Three-point automatic seat belts
- Rollover detection for activation of curtain airbags and seat belt pretensioners
- Alarm system with ultrasonic interior surveillance
Comfort systems
- Electric window lifts
- Remote central locking
Storage and luggage compartment
- Bottle holders in door panels front and rear
- Two variable-diameter cupholders in front
- Clothes hook on both B-pillars
- Fixed, removable luggage compartment cover
- Luggage compartment capacity 488 litres; maximum load capacity with rear seats in cargo position 1,503 litres
- Storage compartments in interior (depending on personalised specification): glove compartment, storage bin in centre console, uncovered storage compartment in centre console, door pockets, one storage compartment in side of luggage compartment and storage compartment in spare wheel recess
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2 894 cm³ / 2,9 l |
| Bore | 84,5 mm |
| Stroke | 86,0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 111,0 kW/l / 151,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4,3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10,5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10,3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17,1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16,9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2,9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 726 mm |
| Overall Width | 1 927 mm |
| Width (with mirrors) | 2 097 mm |
| Wheelbase | 2 807 mm |
| Turning circle diameter | 12,0 m |
| Tire track turning circle | 11,2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1 995 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1 960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2 035 kg |
| Permissible gross weight | 2 580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2 400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 96 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |