2024 Porsche G3 Panamera 4
Cnr of CenturyAve & SummerGreensDrive. CenturyCity
PO Box 334 Century City 7441
- Exterior colour
- Volcano Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 2 500 km
- First Registration
- 04/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 260 kW / 353 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4,8 sec
Leather interior in Black, smooth-finish leather
Finished in plain leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Others
Grey and colourful services
Exterior
Sideskirts
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
Body
- Fully galvanised steel-aluminium-hybrid lightweight bodyshell
- Engine bonnet, tailgate, doors, side sections, roof and front wings in aluminium
- Four doors with integrated side-impact protection
Lights, exterior
Transmission / Chassis
90 litre fuel tank
Drive
- Water-cooled with thermal management
- Charge-air cooling
- Active air intake flaps
- Direct fuel injection (DFI) with central injector position
- VarioCam Plus
Systems
- Porsche Stability Management (PSM) with anti-lock braking system (ABS) and extended brake functions
Chassis
- Integrated Porsche 4D Chassis Control
- Aluminium double wishbone front axle
- Aluminium Multi-Link Rear Axle
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Porsche Active Aerodynamics (PAA) with adaptive rear spoiler (two-way) in exterior colour
Exhaust system
Brakes
- Electrically operated parking brake
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
PDK gear changer lever
Side airbags in the front
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Navigation, Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 12.3-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
Porsche Communication Management (PCM)
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Porsche Communication Management (PCM)
- two USB-C connectivity and charging ports in the front storage compartment, for example for connecting various iPod® and iPhone® models², as well as two USB-C charge ports in the rear
- radio with RDS twin-tuner and Diversity for optimum reception
- central display of notifications from the vehicle and connected external devices
- voice control with natural speech interaction, activation via “Hey Porsche” and multimodal map operation
Porsche Communication Management (PCM)
Note:
² for information on compatibility with the latest iPod® and iPhone® models, please contact your Porsche Centre
Displays
Lighting and vision
Vision
- Front Wiper System including Rain Sensor and Washer Jets
- Automatically dimming rear-view mirror
Comfort and assistance systems
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
USB-C fast charging function
- 2 USB-C Power Delivery connectivity and fast charging ports in the front storage compartment
- 2 USB-C Power Delivery fast charging ports in the rear centre console
(A suitable charging cable and a fast charging mobile device are required for the fast charging function. The actual charging power taken by the connected device may vary.)
Comfort systems
- Continuously adjustable door brake
- Keyless drive
Safety
- Porsche Side Impact Protection System (POSIP) comprising side impact protection elements in the doors and thorax airbag integrated into the side bolster of each front seat
- Alarm system with radar-based interior surveillance
- Proactive passenger protection incl. reversible seatbelt pretensioner (front)
Storage and luggage compartment
- Two integrated cupholders in front and rear
- Centre console armrest front with integrated storage compartment
- Glove compartment
- Storage compartments in both front and rear doors
- Centre console storage compartment in rear
- Armrest storage compartment in rear
Ports
- 12V socket in front centre console storage compartment
- 12V socket in luggage compartment
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 2 500 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 04/2024 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2 894 cm³ / 2,9 l |
| Bore | 84,5 mm |
| Stroke | 86,0 mm |
| Maximum power combustion engine | 260 kW / 353 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5 400 - 6 700 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 500 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1 900 - 4 800 r/min |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 89,0 kW/l / 121,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 270 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5,0 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4,8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 12,2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11,9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 20,3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 20,0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3,5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5 052 mm |
| Overall Width | 1 937 mm |
| Width (with mirrors) | 2 165 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 950 mm |
| Turning circle diameter | 11,9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1 984 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1 920 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 995 kg |
| Permissible gross weight | 2 540 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 328 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 494 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12,6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16,4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10,9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2 850 r/min |