2024 Porsche Cayenne GTS (MY24)
Cnr of CenturyAve & SummerGreensDrive. CenturyCity
PO Box 334 Century City 7441
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 18 900 km
- First Registration
- 08/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 3 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4,4 sec
GTS interior package in Carmine Red
Equal to Race-Tex interior with extensive leather items in Black.
In Carmine Red :
- "GTS" logo on head rests front
- Seat belts front and outer rear seats
Decorative stitching on:
- front and outer rear seats
- Armrest center console front
- dashboard upper section and door waist rails
- armrest in front and rear door panels
‘PORSCHE’ logo and stiching on floor mats in Carmine Red
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Comfort and assistance systems
Others
Grey and colourful services
bCall
Exterior
Lower Valance
Aluminum roof
Lights, exterior
Vision
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Drive
Systems
Chassis
Exhaust system
Brakes
Wheels
Summer tyres for 21-inch wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyres
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Gear selector in leather
Dual sun visors for driver and front passenger
Interior
Lights, interior
Comfort systems
Ports
Storage and luggage compartment
Safety
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Displays
E-Mobility
Charging
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
3 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 18 900 km |
First Registration 08/2024 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3 996 cm³ / 4,0 l |
| Bore | 86,0 mm |
| Stroke | 86,0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6 000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2 100 - 4 500 r/min |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 91,9 kW/l / 125,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,7 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4,4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10,6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10,3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17,0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16,7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3,1 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2,9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 930 mm |
| Overall Width | 1 983 mm |
| Width (with mirrors) | 2 194 mm |
| Height | 1 674 mm |
| Wheelbase | 2 895 mm |
| Turning circle diameter | 12,2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2 248 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2 190 kg |
| Unladen weight (EC) | 2 265 kg |
| Permissible gross weight | 2 890 kg |
| Maximum load | 700 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3 500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 656 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 708 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 772 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 189 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 234 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23,3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20,9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16,8 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20,7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 471 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 525 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |