2024 Porsche 911 Turbo S (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Racing Yellow
- Interior colour
- Mileage
- 27 000 km
- First Registration
- 02/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 478 kW / 650 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 2,7 sec
Leather interior, Black
Upholstered with smooth leather in the interior colour (black)
Upper section of the dashboard including the instrument panel cover, bottom section of the dashboard including the glove compartment lid, steering wheel rim, airbag module in the steering wheel, top door panel, door mirror, door handles, door panel armrest, centre console storage compartment lid, side panel on the centre console, side panel at the rear, seat base, seat centres at the front, side bolsters at the front, headrests at the front, seat backrests at the front (14-way fully electric sports seats), seat centres at the rear, side bolsters at the rear, centre tunnel at the rear.
Quilting
Leather with quilting on the door panel trims and the seat centres on the front and rear seat backrests. Available in leather without quilting as an option
Also for Coupé models
Headliner, A-, B- and C-pillar panel with Race-Tex material in the interior colour (black)
Also for Cabriolet models
A-pillar trim and cowl frame upholstered with leather in the interior colour (black)
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Colour choice for leather/decorative stitchings
Exterior
Side Window Trims in Black
Rear lid grille with vertical slats in Silver (high-gloss)
Deletion of ‘GTS’ logo on sideskirt inlays
Aluminum roof
Sideskirts
Exterior mirror lower trim painted in exterior colour including Mirror Base in Black
Model designation '911 turbo" or '911 turbo S' silver coloured (high-gloss) on rear apron
Rear Diffusor in Louvered Design
Body
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Retractable door handles
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Porsche Active Aerodynamics (PAA) with auto-deploying front spoiler, active cooling air flaps and wing element
Car concept
2+2 seater with rear engine
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
Lightweight starter battery LiFePO4
2 dual-tailpipe trims in 911 Turbo design made of stainless steel Black (high-gloss)
Drive
- Expansion intake manifold
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- 4 valves per cylinder
- Direct Fuel Injection (DFI)
- VarioCam Plus variable valve timing and lift
- Integrated dry-sump lubrication with an on-demand controlled oil pump
- Auto start/stop function
Chassis
- McPherson-front axle with anti-roll bar
- Multi-link rear axle with anti-roll bar
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Electromechanical power brake
- Stationary management with HOLD function
- Porsche Stability Management (PSM) incl. ABS with extended brake functions
Exhaust system
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belt pretensioners
Embossed model logo on headrests centres front
Instrument dial black
Electric steering column
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
PDK gear changer lever
Sun visors
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Storage and luggage compartment
- Luggage compartment at front
- Ascending centre console with storage compartment
- Storage compartment in each door
- Glove compartment (lockable)
- Two individual cupholders (1x as inlet in the center console and 1x passenger side)
Displays
- Instrument cluster with central rev counter and two 7-inch TFT displays, 10.9-inch Centerdisplay
- Gear indicator in rev counter (PDK)
Safety
- Immobiliser with in-key transponder
- Alarm system with ultrasonic sound-based interior surveillance
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Navigation, Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
Porsche Communication Management (PCM)
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
- two USB-C connectivity and charging ports in center console main storage compartment lid, for example for connecting various iPod® and iPhone® models²
- central display of notifications from the vehicle and connected external devices
² for information on compatibility with the latest iPod® and iPhone® models, please contact your Porsche Centre
Lighting and vision
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
‘PORSCHE’ logo in Silver colour (high-gloss)
Lights, interior
- Reading lights, orientation, ignition lock, luggage compartment, footwell, glove compartment and door lightning all build on LED technology
- Illuminated vanity mirrors in sun visors for driver and passenger
Lights, exterior
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Interior lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Comfort systems
- Central locking
- Keyless Go
Assistance systems
- Porsche WET Mode
- Cruise control
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Used |
Mileage 27 000 km |
First Registration 02/2024 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3 745 cm³ / 3,7 l |
| Bore | 102,0 mm |
| Stroke | 76,4 mm |
| Maximum power combustion engine | 478 kW / 650 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6 750 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 800 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2 500 - 4 000 r/min |
| Maximum engine speed | 7 200 r/min |
| Maximum power per litre | 128,0 kW/l / 174,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 330 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 2,7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 5,8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 8,9 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 1,6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 535 mm |
| Overall Width | 1 900 mm |
| Width (with mirrors) | 2 024 mm |
| Height | 1 303 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Turning circle diameter | 10,9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1 649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1 640 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 715 kg |
| Permissible gross weight | 2 020 kg |
| Maximum load | 380 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Fuel tank capacity | 67 l |
| Luggage compartment volume (front) | 128 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 325 r/min |