2024 Porsche 911 Carrera T (MY24) (992 I)
- Exterior colour
- Crayon
- Interior colour
- Mileage
- 20 400 km
- First Registration
- 07/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 3 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 283 kW / 385 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4,0 sec
Carrera T interior package with contrasting colour in slate grey
Seat centres with Sport-Tex pattern in black with accent stripes in contrasting colour. Stitching and seat belts in contrasting colour, ‘911’ logo embroidered in contrasting colour on headrests including floor mats in black, edged with stitching and with ‘Porsche’ logo in contrasting colour.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Comfort and assistance systems
Exterior
Sideskirts
Exterior mirror upper trims with lower trims and mirror bases painted in Agate Grey (high-gloss)
‘911 Carrera T’ decorative side logo in Agate Grey
Side Window Trims in Black
Model designation '911 Carrera T' in Agate Grey (high-gloss)
Rear Diffusor in Louvered Design
Aluminum roof
Body
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Retractable door handles
Air intakes
Side air intakes at front with active cooling air flaps and air blades
Car concept
2 seater with rear engine
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
64-litre fuel tank
Battery
Suspension standard
Drive
- Expansion intake manifold
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- 4 valves per cylinder
- Direct Fuel Injection (DFI)
- VarioCam Plus variable valve timing and lift
- Integrated dry-sump lubrication with an on-demand controlled oil pump
- Auto start/stop function
Chassis
- McPherson-front axle with anti-roll bar
- Multi-link rear axle with anti-roll bar
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Electromechanical power brake
- Stationary management with HOLD function
- Porsche Stability Management (PSM) incl. ABS with extended brake functions
Exhaust system
Wheels
Wheel centre set with monochrome Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Seat belt pretensioners
Instrument dial black
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Gear selector in leather or PDK gear changer lever
Dashboard trim strip, centre console trim and door panel trim strips in Black, inlays in Black (high-gloss)
Pedals and footrest in Black
Sun visors
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Storage and luggage compartment
- Luggage compartment at front
- Ascending centre console with storage compartment
- Storage compartment in each door
- Glove compartment (lockable)
- Two individual cupholders (1x as inlet in the center console and 1x passenger side)
Displays
- Instrument cluster with central rev counter and two 7-inch TFT displays, 10.9-inch Centerdisplay
- Gear indicator in rev counter (PDK)
Safety
- Immobiliser with in-key transponder
- Alarm system with ultrasonic sound-based interior surveillance
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Navigation, Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
Porsche Communication Management (PCM)
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
- two USB-C connectivity and charging ports in center console main storage compartment lid, for example for connecting various iPod® and iPhone® models²
- central display of notifications from the vehicle and connected external devices
² for information on compatibility with the latest iPod® and iPhone® models, please contact your Porsche Centre
Lighting and vision
'PORSCHE' lettering in Agate Grey integrated in taillight strip
Interior mirror dimmed manually
Exterior mirrors on door waist rails, electrically adjustable and heatable, aspherical on driver's side
Lights, interior
- Reading lights, orientation, ignition lock, luggage compartment, footwell, glove compartment and door lightning all build on LED technology
- Illuminated vanity mirrors in sun visors for driver and passenger
Lights, exterior
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Interior lighting
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Cruise control
Comfort systems
- Central locking
- Keyless Go
Assistance systems
- Porsche WET Mode
- Cruise control
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
3 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 20 400 km |
First Registration 07/2024 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2 981 cm³ / 3,0 l |
| Bore | 91,0 mm |
| Stroke | 76,4 mm |
| Maximum power combustion engine | 283 kW / 385 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6 500 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1 950 - 5 000 r/min |
| Maximum engine speed | 7 500 r/min |
| Maximum power per litre | 94,9 kW/l / 129,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 291 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9,0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14,2 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5,7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2,6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 530 mm |
| Overall Width | 1 852 mm |
| Width (with mirrors) | 2 024 mm |
| Height | 1 291 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Turning circle diameter | 11,2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1 514 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1 505 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 580 kg |
| Permissible gross weight | 1 880 kg |
| Maximum load | 375 kg |
| Fuel tank capacity | 64 l |
| Luggage compartment volume (front) | 132 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 264 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 115 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 115 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 11,5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 13,5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 11,8 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 325 r/min |