2024 Porsche Cayenne GTS Coupé (MY24)
- Exterior colour
- White
- Interior colour
- Mileage
- 20 900 km
- First Registration
- 08/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 3 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 368 kW / 500 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4,4 sec
Race-Tex interior with extensive leather items in Black, smooth-finish leather
Race-Tex interior with:
- front and outer rear seat centres with embossing in Diamar
- front and outer rear shoulder rest of backrest
- steering wheel rim
- armrests door front and rear
- armrest center console
- door panel front and rear
- roof lining, upper pillars and sun visors
Additional leather items in interior colour Black, smooth finish leather:
- front and rear seat side bolsters
- front and rear headrest
- handles in centre console and door panels front and rear
- steering wheel airbag module
- dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- side panel centre console
- centre console basic elements front
- door waist rails, upper center door panel and paneling storage compartment front and rear
Note: Stitched model logo on headrests front in Black in combination with 8- or 18-way Sports Seats
Note: In combination with 14-way Comfort Seats the seat centres and shoulder rests of backrests are finished in smooth-finish leather. The model designation on head rest is not available.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Wheels
Interior
Comfort and assistance systems
Others
Grey and colourful services
bCall
Exterior
Lower Valance
Body
Lights, exterior
Vision
Transmission / Chassis
90-litre fuel tank
Suspension standard
Drive
Systems
Chassis
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Exhaust system
Brakes
Wheels
Summer tyres for 21-inch wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Tyres
Interior
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Gear selector in leather
Sun visors for driver and front passenger
Interior
Lights, interior
Comfort systems
Ports
Storage and luggage compartment
Safety
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Displays
E-Mobility
Systems
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Alarm system with interior surveillance
Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
3 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 20 900 km |
First Registration 08/2024 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3 996 cm³ / 4,0 l |
| Bore | 86,0 mm |
| Stroke | 86,0 mm |
| Maximum power combustion engine | 368 kW / 500 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6 000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 660 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2 100 - 4 500 r/min |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 91,9 kW/l / 125,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4,4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10,3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16,7 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2,9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 930 mm |
| Overall Width | 1 989 mm |
| Width (with mirrors) | 2 194 mm |
| Height | 1 654 mm |
| Wheelbase | 2 895 mm |
| Turning circle diameter | 12,2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2 280 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2 220 kg |
| Unladen weight (EC) | 2 295 kg |
| Permissible gross weight | 2 875 kg |
| Maximum load | 655 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3 500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 75 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 554 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 502 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 592 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 189 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 234 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23,3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20,7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16,7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20,7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 471 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 525 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |