2025 Porsche Macan GTS
Corner Wikoppen and Wroxham Road, Paulshof Sandton, Johannesburg 2191
- Exterior colour
- Black
- Interior colour
- Mileage
- 20 200 km
- First Registration
- 11/2024
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 8 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 324 kW / 440 hp
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4,3 sec
GTS leather package including items in Race-Tex
Comprehensive Race-Tex package includes the following: seat centres front and rear, door armrests front and rear, centre console armrest
Note: Only in conjunction with standard GTS Sports Seats and optional Adaptive Sports Seats (18-way)
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Equipment "S"
GTS - version
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Cover painted in Black (high-gloss)
Automatic tailgate
Body shape SUV
Deletion of decorative side logo
Sideblades in matt black with ‘GTS’ logo in glossy black
Transmission / Chassis
Sport air suspension with ride-height adjustment including Porsche Active Suspension Management (PASM) and lowering of 10 mm
Wheels
Summer-Tyres for 21-inch alloy wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Sports steering wheel
‘GTS’ logo on front seat headrests
Interior trim in black brushed aluminum
Steering wheel with manual fore/aft and height adjustment
ISOFIX fastening system, rear
Gear selector in leather
Sun visors
Door Sill Guards brushed Aluminium in Black with Macan ‘GTS’ logo (front)
Seat belts black
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Electric folding exterior mirrors
Interior mirror dimmed manually
Comfort and assistance systems
ParkAssist (front and rear) with visual and audible warning
Non-smoking package
Lane departure warning
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
8 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 20 200 km |
First Registration 11/2024 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2 894 cm³ / 2,9 l |
| Bore | 84,5 mm |
| Stroke | 86,0 mm |
| Maximum power combustion engine | 324 kW / 440 hp |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6 800 r/min |
| Maximum power per litre | 111,0 kW/l / 151,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4,3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10,5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10,3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17,1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16,9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2,9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 726 mm |
| Overall Width | 1 927 mm |
| Width (with mirrors) | 2 097 mm |
| Height | 1 596 mm |
| Wheelbase | 2 807 mm |
| Turning circle diameter | 12,0 m |
| Tire track turning circle | 11,2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1 960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2 035 kg |
| Permissible gross weight | 2 580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2 400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1 503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |