2025 Porsche 911 Carrera T (992 II)
- Exterior colour
- Vanadium Grey Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 4 200 km
- First Registration
- 02/2025
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 10 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 290 kW / 394 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4,5 sec
Standard Interior with Sport-Tex Plaid Black
In Black leather: seat bolsters front, headrests front, steering wheel rim, door handles, door panel armrests,
centre console main storage compartment lid and gear lever.
Following items upholstered in Sport-Tex in Black:
Seat centres
Package also includes: ‘911’ logo embroidered in Black on headrests.
Description
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Comfort and assistance systems
Packages
Carrera T - version
Exterior
Pedestrian safety
Aluminum roof
Lights, exterior
Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
Body
"- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Retractable door handles
Transmission / Chassis
Rear-wheel drive
63-litre fuel tank
Suspension standard
Drive
- Expansion intake manifold
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- 4 valves per cylinder
- Direct Fuel Injection (DFI)
- VarioCam Plus variable valve timing and lift
- Integrated dry-sump lubrication with an on-demand controlled oil pump
- Auto start/stop function
Chassis
- McPherson-front axle with anti-roll bar
- Multi-link rear axle with anti-roll bar
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Electromechanical power brake
- Stationary management with HOLD function
- Porsche Stability Management (PSM) including ABS with extended brake functions
Exhaust system
- two 3-way catalytic converters and on-board diagnostics for monitoring emission control system
- gasoline particulate filters (GPF)
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Sun visors for driver and front passenger
Interior package painted in deviating exterior colour
Lights, interior
- Reading lights, orientation, ignition lock, luggage compartment, footwell, glove compartment and door lightning all build on LED technology
- Illuminated vanity mirrors in sun visors for driver and passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Displays
- cluster instrument with 12,6-inch Curved Display and up to 7 Layouts
- Porsche Communication Management (PCM) with high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Comfort systems
- Central locking
- Keyless Go
Storage and luggage compartment
- Ascending centre console with storage compartment
- Storage compartment in each door
- Glove compartment (lockable)
- Two individual cupholders (1x as inlet in the centre console and 1x passenger side)
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
10 months remaining term
Condition and History
Condition Used |
Mileage 4 200 km |
First Registration 02/2025 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2 981 cm³ / 3,0 l |
| Bore | 91,0 mm |
| Stroke | 76,4 mm |
| Maximum power combustion engine | 290 kW / 394 hp |
| Maximum torque combustion engine | 450 Nm |
| Maximum engine speed | 7 500 r/min |
| Maximum power per litre | 96,0 kW/l / 131,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 295 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9,7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15,0 sec |
| Flexibility 80-120 km/h in 5th gear | 5,7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 542 mm |
| Overall Width | 1 852 mm |
| Width (with mirrors) | 2 033 mm |
| Height | 1 293 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Turning circle diameter | 10,9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1 504 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1 490 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 565 kg |
| Permissible gross weight | 1 930 kg |
| Maximum load | 440 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 325 r/min |