2025 Porsche 718 Cayman GTS 4.0 (982)
Corner Wikoppen and Wroxham Road, Paulshof Sandton, Johannesburg 2191
- Exterior colour
- Gt Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 1 000 km
- First Registration
- 11/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- New Car Warranty
- 19 months remaining term
- Driver Position
- Right-hand drive
- Engine
- Petrol
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 294 kW / 400 hp
- Acceleration 0-100 km/h
- 4,5 sec
Leather interior in special colour Graphhite Blue
As standard interior but with the following items also upholstered in leather: dashboard upper section including instrument shroud, steering wheel airbag module, dashboard lower section including glove compartment cover, door panel upper sections, door centre panels, centre console side sections, seat bases and rear side of seat backrests (not compatible with Sports seats Plus (2-way, electric), Adaptive Sports seats Plus (18-way, electric) incl. memory package, Full bucket seats). All leather items (including standard items) in smooth-finish leather. Door panel trim strips in Silver colour.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Colour choice for leather/decorative stitchings
Colour selection stitching - GT Silver
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Exterior
Lights, exterior
- Automatic headlight activation incl. ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Closed underbody panelling
Transmission / Chassis
Drive
- Rear-wheel drive
- Auto start/stop function
- Direct Fuel Injection (DFI)
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- Integrated dry-sump lubrication
Car concept
- Two-seater vehicle concept with mid-mounted engine
Brakes
Wheels
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Lights, interior
- LED reading lights, orientation lighting and ignition lock illumination. Additionally luggage compartment and glove compartment lighting
Audio / Comm.
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
Seat belt warning system for driver and front passenger and rear seat system
Safety
- Full-size airbags for driver and front passenger
- Porsche Side Impact Protection (POSIP), comprising side impact protection elements in the doors, thorax airbag integrated into the side bolster of each seat and head airbag for driver and passenger in each door panel
Air conditioning
Storage and luggage compartment
Comfort systems
- Electric window lifts with one-touch operation and door seal protection
- Central locking
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
19 months remaining term
Condition and History
Condition Used (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 1 000 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
First Registration 11/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Johannesburg) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3 995 cm³ / 4,0 l |
| Bore | 102,0 mm |
| Stroke | 81,5 mm |
| Maximum power combustion engine | 294 kW / 400 hp |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7 000 r/min |
| Maximum torque combustion engine | 420 Nm |
| Maximum engine speed | 7 800 r/min |
| Maximum power per litre | 73,0 kW/l / 100,0 hp/l |
Performance
| Top speed | 293 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4,5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9,2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14,1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4 405 mm |
| Overall Width | 1 801 mm |
| Width (with mirrors) | 1 994 mm |
| Height | 1 276 mm |
| Wheelbase | 2 475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1 440 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1 405 kg |
| Unladen weight (EC) | 1 480 kg |
| Permissible gross weight | 1 700 kg |
| Maximum load | 295 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 270 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 182 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3 750 r/min |