2025 Porsche Taycan
Al- Quoz Industrial Area 3, Near Dubai Driving Centre
Dubai
- Exterior colour
- Carmine Red
- Interior colour
- Mileage
- 21,300 km
- First Registration
- 08/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 89.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 300 kW / 408 hp
Leather Interior, Smooth-Finish Leather, Black
With smooth-finish leather in equipment colour Black:
- all leather items in the partial leather interior
- seat bolsters outer front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel airbag module
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
E-Mobility
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 21,300 km |
First Registration 08/2025 |
Previous Owners 1 (Porsche Centre Dubai) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance with 14,570 km Shk Zayed |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 300 kW / 408 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 300 kW / 408 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 410 Nm |
Performance
| Top speed | 230 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 4.8 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 10.6 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 16.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.9 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,100 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,090 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,165 kg |
| Permissible gross weight | 2,795 kg |
| Maximum load | 705 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
Range
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 109 km |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 272 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 89.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 82.3 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |