2025 Porsche 911 Targa 4 GTS (992 II)
Al- Quoz Industrial Area 3, Near Dubai Driving Centre
Dubai
- Exterior colour
- White
- Interior colour
- Roof colour
- Convertible soft top, Black
- Mileage
- 9,935 km
- First Registration
- 01/2025
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Porsche Approved Warranty
- 12 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 398 kW / 541 hp
Club leather, Truffle Brown
Following items upholstered in club leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the door panels underlines the attention to detail.
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Darksilver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Standard version
Exterior
Pedestrian safety
‘t-hybrid’ logo with outline
Lights, exterior
Automatic headlight activation including ‘Welcome Home’ lighting
Body
- Intelligent lightweight construction in aluminium and steel composite
- Retractable door handles
Transmission / Chassis
All-wheel drive with map controlled multi-plate clutch Porsche Traction Management (PTM)
63-litre fuel tank
Suspension standard
Drive
- Expansion intake manifold
- Aluminium block and cylinder heads
- Water-cooled with thermal management
- 4 valves per cylinder
- Direct Fuel Injection (DFI)
- VarioCam variable valve timing
- Integrated dry-sump lubrication with an on-demand controlled oil pump
- Auto start/stop function
Chassis
- McPherson-front axle with anti-roll bar
- Multi-link rear axle with anti-roll bar
Brakes
- Electrically operated parking brake
- Electromechanical power brake
- Stationary management with HOLD function
- Porsche Stability Management (PSM) including ABS with extended brake functions
Car concept
2+2 seater with rear engine
Exhaust system
- two 3-way catalytic converters and on-board diagnostics for monitoring emission control system
- gasoline particulate filters (GPF)
Air intakes
Side air intakes at front with active cooling air flaps
Wheels
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Compass instrument dial/Sport Chrono stopwatch instrument dial black
Sun visors for driver and front passenger
Lights, interior
- Reading lights, orientation, ignition lock, luggage compartment, footwell, glove compartment and door lightning all build on LED technology
- Illuminated vanity mirrors in sun visors for driver and passenger
Audio / Comm.
Navigation High
Voice Control
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10,9-inch touchscreen display in full HD resolution
- control of vehicle and comfort functions such as climate settings
- multi-touch gesture control: for example, you can control the size of the map view with two fingers using the PCM touchscreen display or Direct Touch Control in the handwriting input field in the centre console
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Displays
- cluster instrument with 12,6-inch Curved Display and up to 7 Layouts
- Porsche Communication Management (PCM) with high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
E-Mobility
Fuel/charging cover
Lighting and vision
Vision
- Windscreen washer system with aero wiper blades and washer jets
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Comfort systems
- Central locking
- Keyless Go
Storage and luggage compartment
- Ascending centre console with storage compartment
- Storage compartment in each door
- Glove compartment (lockable)
- Two individual cupholders (1x as inlet in the centre console and 1x passenger side)
Air conditioning
- Particle/pollen filter with active carbon filter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
12 months

Porsche Assistance
12 months
Mobility and security on demand. 24 hours a day. 365 days a year. Rapid assistance - wherever and whenever you need it.
Condition and History
Condition Porsche Approved Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 9,935 km |
First Registration 01/2025 |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Latest Maintenance Minor maintenance at 26/01/2026 with 9,232 km Shk Zayed |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 398 kW / 541 hp |
| Maximum power combustion engine | 357 kW / 485 hp |
| Maximum power electric motor | 41 kW / 56 hp |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 r/min |
| Maximum power per litre | 99.0 kW/l / 135.0 hp/l |
Performance
| Top speed | 312 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Sport Chrono Package | 7.1 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Sport Chrono Package | 11.1 sec |
| In-gear acceleration 49-74 mph (80-120km/h) with Sport Chrono Package | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,755 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,745 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,820 kg |
| Permissible gross weight | 2,135 kg |
| Maximum load | 390 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 r/min |