2025 Porsche Taycan 4S
Rawdhat, Airport Road, Building No. C41
Abu Dhabi, UAE, P.O. Box 915
- Exterior colour
- White
- Interior colour
- New Car Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 160,000 km
- Engine
- Electric
- Battery energy content (gross)
- 105.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 18.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 440 kW / 598 hp
Leather Interior, Smooth-Finish Leather, Bramble
With smooth-finish leather in equipment colour Bramble:
- all leather items in the partial leather interior
- seat bolsters outer front and rear
- headrests front and rear
- dashboard upper, front and lower sections
- centre console main storage compartment lid
- centre console side panel
- steering wheel airbag module
- door waist rails front and rear
- door panels front and rear
- decorative areas in the doors front and rear (not applicable in connection with interior packages)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Comm.
Lighting and vision
Comfort and assistance systems
Packages
Full-colour Porsche Crest on Bonnet
Standard version
Exterior
Limousine
Aluminum roof
Logos and model designations
Badge in the Centre Console with 'Taycan' logo in Black
Body
- Fully galvanised Steel-Aluminium-Hybrid lightweight Bodyshell
- Bonnet, Tailgate, Doors, Side Sections and front Wings in Aluminium
- Roof in Aluminium, contoured Design (with dynamic Recess Profile)
Lights, exterior
- Third Brake Light
- Automatic Headlight Activation including ‘Welcome Home’ lighting
Transmission / Chassis
Electric Sound
Porsche Active Aerodynamics (PAA)
Brakes
Systems
Vehicle Stability System Porsche Stability Management (PSM) with ABS and extended Brake Functions
Chassis
- Aluminium Double Wishbone Front Axle
- Aluminium Multi-Link Rear Axle
- Integrated Porsche 4D Chassis Control
Wheels
Wheels in standard colour
Tyre Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Electric steering column
Seat Belts black
Head rests
Centre Console
Centre Console with Direct Touch Control
- climate settings
- opening and closing of the charge port doors
- battery level indicator
- handwriting panel
Audio / Comm.
Navigation High
Porsche Communication Management (PCM)
Porsche Communication Management (PCM) including Mobile Phone Preparation, Audio Interfaces and Voice Control
- high-resolution 10.9-inch touchscreen display in full HD resolution
- multi-touch gesture control
- configuration of the direct access bar on the home screen and arrangement of the apps via "long press" on an app or via the options menu
- mobile phone preparation with Bluetooth® interface for telephone and music
Instrument Cluster
E-Mobility
Charging
- Charging with Direct Current (DC) at public Charging Stations with a Voltage of 400 V and 800 V
Systems
- Porsche Recuperation Management (PRM)
- Range Mode for the Activation of efficiency-oriented Settings
Lighting and vision
Vision
- Front Wiper System including Rain Sensor and Washer Jets
- Heated Rear Screen with 'Auto-Off' Function
Comfort and assistance systems
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Without eCall/eCall
Ports
- 12 V Electrical Socket in Storage Compartment in the Centre Console
- 12 V Electrical Socket in Luggage Compartment rear
Safety
Rollover Detection for Activation of Curtain Airbags and Seat Belt Pretensioners
Storage and luggage compartment
- Luggage Compartment front and rear
- Two integrated Cupholders front and rear - Clothes Hook at B-Pillars on Driver's and Passenger's Side
Storage Compartments:
- glove compartment
- storage compartment in the front centre console
- storage tray between the rear seats
- storage compartments in the doors front and rear
- storage compartments in the sides of the rear luggage compartment and luggage compartment recess
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 160,000 km
Technical Data
Engine
| Maximum power | 380 kW / 517 hp |
| Overboost power with Launch Control up to | 440 kW / 598 hp |
| Max. torque with Launch Control up to | 710 Nm |
Performance
| Top speed | 250 km/h |
| Acceleration 0-62 mph (0-100 km/h) with Launch Control | 3.7 sec |
| Acceleration 0-99 mph (0-160 km/h) with Launch Control | 7.8 sec |
| Acceleration 0-124 mph (0-200 km/h) with Launch Control | 12.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h with Launch Control | 2.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,963 mm |
| Overall Width | 1,966 mm |
| Width (with mirrors) | 2,144 mm |
| Height | 1,379 mm |
| Wheelbase | 2,900 mm |
| Turning circle diameter | 11.7 m |
| Tire track turning circle | 11.0 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,257 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,250 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,325 kg |
| Permissible gross weight | 2,880 kg |
| Maximum load | 630 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 407 l |
| Luggage compartment volume (front) | 84 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 127 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.1 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 14.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.6 ° |
Range
| Recharged range in 10 min with 150 kW (WLTP) | 127 km |
| Recharged range in 10 min with maximum charging power (WLTP) | 299 km |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 105.0 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 97.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 320.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 11.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 6.0 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 18.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 18.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |