2024 Porsche Taycan 4 Cross Turismo (MY24)
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 2,917 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 235 mi
- Battery energy content (gross)
- 93.4 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%)
- 22.50 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 476 hp / 350 kW
- Vehicle Type
- Former Service Loaner
Standard Interior in Black
Standard Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
Note: Steering wheel rim in smooth-finish leather.
Important Resources
E-Performance
Range
235miCharging time
22.50minat the charging stationCharging time
9.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Battery capacity
You will receive the latest information on the remaining battery capacity directly from the dealer.
As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Model Designation on Rear in Silver
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor with Inlays in Brilliant Silver
Lower Front Fascia with Inlays in Brilliant Silver
Charge Port Cover (Left/Right)
"PORSCHE" logo integrated in rear light strip
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Suspension standard
Electric Sound
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Roof Lining in Fabric
Door-Sill Guards in Black
Sport Pedals and Footrest in Black
Floor Mats
Audio / Communication
USB-C Ports
E-Mobility
11 kW On-Board Charger
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Rear Wiper
LED Headlights
Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Ambient Lighting
Lane Keep Assist (LKA)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. |
Mileage 2,917 mi |
Previous Owners 1 (Porsche Bend) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 380 hp / 280 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 476 hp / 350 kW |
Performance
| Top speed | 137 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 195.8 in |
| Overall Width | 77.4 in |
| Width (with mirrors) | 84.4 in |
| Height | 55.5 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,033 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,949 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,115 lb |
| Permissible gross weight | 6,360 lb |
| Maximum load | 1,327 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 2.9 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 42.8 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 15.8 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.70 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 6.10 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 12.9 ° |
Range
| Long-distance range | 230 mi |
| Range (EPA estimate) | 235 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 93.4 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 83.7 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 9.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 19.2 kW (0 to up to 100%) | 5.3 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 10.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 50kW (5 to up to 80%) | 93.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (5 to up to 80%) | 22.50 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
