2026 Porsche Panamera Turbo E-Hybrid
- Exterior color
- Volcano Grey Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 47 months remaining term
- Engine
- Plug-in hybrid
- Electrical range (EPA estimate)
- 28 mi
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 670 hp / 493 kW
Leather Interior in Black
Includes in Black Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Seat bolsters (front and rear)
- Front of the headrests (front and rear)
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard including glove compartment cover
- Door panels including armrests (front and rear)
- Center console and armrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Exterior
Without roof rails
Pedestrian safety
Door handles painted in exterior color
Transmission / Chassis
21.1 gallon fuel tank
4.0-liter twin-turbocharged V8 / E-Machine
670 hp / 685 lb-ft
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Headrests
Audio / Communication
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Without charging cable
Porsche Mobile Charger - A Genuine Porsche accessory
The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with a 20 ft. length, user-selectable current and swappable power cables for NEMA 5-15 and NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
47 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 65 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combined | 670 hp / 493 kW |
| Maximum power combustion engine | 512 hp / 377 kW |
| Maximum power electric motor | 187 hp / 138 kW |
| Maximum torque power combined | 685 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 567 lbf-ft |
| Maximum torque electric motor | 331 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 128.0 hp/l / 95.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 196 mph |
| All-electric top speed | 87 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 199.0 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 85.2 in |
| Height | 55.9 in |
| Height with air suspension (standard level) | 55.9 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 55.1 in |
| Height with air suspension (low level) | 55.6 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Turning circle diameter | 37.4 ft |
| Tire track turning circle | 35.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,302 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,203 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,368 lb |
| Permissible gross weight | 6,393 lb |
| Maximum load | 1,091 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 44.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 14.9 ft³ |
| Overhang front | 38.3 in |
| Overhang rear | 44.6 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 5.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 4.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.1 ° |
Range
| Electrical range (EPA estimate) | 28 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.6 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 88 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |