2026 Porsche Panamera GTS
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.6 sec
Leather Interior in Black
Includes in Black Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Seat bolsters (front and rear)
- Front of the headrests (front and rear)
- Upper section of the dashboard
- Lower section of the dashboard including glove compartment cover
- Door panels including armrests (front and rear)
- Center console and armrests (front and rear)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Exterior
Without roof rails
Door handles painted in exterior color
Model designation on doors
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
23.7 Gallon Fuel Tank
4.0-liter twin-turbocharged V8
493 hp / 486 lb-ft
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Headrests
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without charging cable
Without charging cable
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum torque combustion engine | 486 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 123.0 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 188 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 198.9 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 85.2 in |
| Height | 55.7 in |
| Height with air suspension (standard level) | 55.7 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 55.2 in |
| Wheelbase | 116.1 in |
| Turning circle diameter | 39.0 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,639 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,553 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,718 lb |
| Permissible gross weight | 5,919 lb |
| Maximum load | 1,281 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,850 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 220 lb |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 46.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 16.9 ft³ |
| Overhang front | 38.3 in |
| Overhang rear | 44.5 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 4.90 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.0 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 15.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.4 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 86 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |