2026 Porsche Macan S
8760 West 159th Street
Orland Park, IL, 60462
- Exterior color
- Volcano Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 10 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 46 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 hp / 276 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.4 sec
Standard Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Steering wheel rim
- Gear selector
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
S Equipment
Standard
Exterior
Front Fascia Painted in Exterior Color
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Without roof rails
Wheel arch extensions painted in High Gloss Black
Power tailgate
SUV
Door handles painted in exterior color
Transmission / Chassis
Analog Clock on Dashboard
Dual Twin-Tailpipes in Matte Silver Finish
2.9-liter twin-turbocharged V6
375 hp / 383 lb-ft
Wheels
Wheel bolts
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Seat Belts in Black
Central Tachometer in Silver
Headrests
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM)
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear) with Reversing Camera
Lane Departure Warning (LDW)
Alarm System with Interior Monitoring
Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
46 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 10 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Orland Park) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum torque combustion engine | 383 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 129.0 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 161 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 63.8 in |
| Height with air suspension (standard level) | 63.2 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 62.4 in |
| Height with air suspension (low level) | 62.8 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 64.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,350 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,255 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,420 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,338 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,291 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 212 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 16.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.20 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |