2024 Porsche Macan (MY24)
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 5,795 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.0 sec
Leather Package in Black with Deviated Stitching in Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard with deviated stitching in Chalk
- Center console storage compartment lid with deviated stitching in Chalk
- Seat centers
- Inner seat bolsters with deviated stitching in Chalk
- Front side of seat headrests (front) with deviated stitching in Chalk
- Door panel armrests (front and rear) with deviated stitching in Chalk
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Color
Window Trim in Satin Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Power tailgate
Side Blades in Textured Lava Black
Transmission / Chassis
Steel Spring Suspension
Analog Clock on Dashboard
Dual Tailpipes in Matte Silver Finish
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Wheel center caps with monochromatic Porsche Crest
Interior
Steering Wheel Column with Manual Adjustments
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Door-Sill Guards in Black
Sport Steering Wheel
Audio / Communication
USB-C Ports
Lights
Auto-Dimming Exterior Mirrors
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned (Former Service Loaner) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5,795 mi |
Previous Owners 1 (Jack Ingram Motors) |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 1,984 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 3.25 in |
| Stroke | 3.65 in |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 144 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.0 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.8 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 76.1 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.2 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,068 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,233 lb |
| Permissible gross weight | 5,534 lb |
| Maximum load | 1,466 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 4,409 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 17.2 gal (US) |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.90 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 16.8 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 23.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 12.70 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |