2022 Porsche Macan GTS
Pre-Owned
$78,900.00
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
PU1561
VIN:
WP1AF2A50NLB30132
- Exterior color
- Gentian Blue Metallic
- Interior color
- Mileage
- 29,410 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 324 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Leather Package in Black with Deviated Stitching in Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard with deviated stitching in Chalk
- Center console storage compartment lid with deviated stitching in Chalk
- Seat centers
- Inner seat bolsters with deviated stitching in Chalk
- Front side of seat headrests (front) with deviated stitching in Chalk
- Door panel armrests (front and rear) with deviated stitching in Chalk
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Exterior Package in Exterior Color and High Gloss Black
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Raised 10 mm)
Sport Chrono Package
Wheels
21" GT Design Wheels in High Gloss Black
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Interior Leather
Center Console Armrest with Porsche Crest
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 29,410 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 324 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,700 - 6,600 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,900 - 5,600 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 151.0 hp/l / 111.1 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Unladen weight (DIN) | 4,321 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,486 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,367 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,291 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 16.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.97 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 17.9 ° |