2026 Porsche Macan GTS
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
- Exterior color
- Black
- Interior color
- New Car Warranty
- 46 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 4.1 sec
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
Includes in Smooth-Finish Leather:
- Upper dashboard
- Lower dashboard including glove compartment cover
- Center console storage compartment lid
- Center console side sections
- Steering wheel airbag module
- Seat centers
- Inner and outer seat bolsters
- Front seat backrest surrounds
- Front and side sections of front seat headrests
- Rear seat headrests
- Upper door panels (front and rear)
- Door panel armrests (front and rear)
- Door grab handles (front and rear)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
S Equipment
Equipment GTS
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Without roof rails
Roof Spoiler in High Gloss Black
Door handles painted in exterior color
Wheel arch extensions painted in High Gloss Black
Power tailgate
SUV
Deletion of Side Logo Decals
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
Analog Clock on Dashboard
2.9-liter twin-turbocharged V6
434 hp / 405 lb-ft
Wheels
Wheel bolts
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
LATCH Child Seat Mounts (Rear)
PDK gear selector
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Sun visors for driver and front passenger
Seat Belts in Black
Headrests with "GTS" logo
Without Sport Chrono stopwatch dial
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with "Macan GTS" Logo (Front)
Audio / Communication
Porsche Communication Management (PCM)
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*SiriusXM Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear) with Reversing Camera
Alarm System with Interior Monitoring
Warn and Brake Assist
Lane Departure Warning (LDW)
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
46 months remaining term
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 5 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,894 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum torque combustion engine | 405 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 149.0 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 169 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.3 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 12.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 12.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 186.1 in |
| Overall Width | 75.9 in |
| Width (with mirrors) | 82.6 in |
| Height | 62.8 in |
| Wheelbase | 110.5 in |
| Turning circle diameter | 39.4 ft |
| Tire track turning circle | 36.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,398 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,321 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,486 lb |
| Permissible gross weight | 5,688 lb |
| Maximum load | 1,290 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,291 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 212 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 16.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.1 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 33.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.2 ft³ |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.80 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |