2026 Porsche Macan GTS Electric
6325 Perimeter Loop Road
Dublin, OH 43017
- Exterior color
- Black
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 294 mi
- Battery energy content (gross)
- 100.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 21.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 563 hp / 414 kW
Leather Interior in Black
Includes in Black smooth-finish Leather:
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Seats
- Dashboard upper section
- Dashboard lower section
- Door panels
- Door panel armrests and grab handles
- Center console armrest
- Center console surround
Note: Only in conjunction with 14-way and 18-way seats.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.
Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
E-Performance
Range
294miCharging time
21.00minat the charging stationCharging time
10.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Wheels
Interior
Audio / Communication
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Packages
GTS Equipment
Standard equipment
Exterior
Door handles painted in exterior color
Model designation on doors
SUV
Pedestrian safety
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a Permanent Magnet Synchronous Motor on the Front and Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (420 kW/563 hp)
Performance Battery Plus (100 kWh)
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Reversible seat belt tensioner
Headrests
Audio / Communication
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
ParkAssist incl. Surround View
Surround View with Active Parking Support
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Technical Data
Engine
| Maximum power | 509 hp / 374 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 563 hp / 414 kW |
| 30-Minutes-Power | 197 hp / 145 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 704 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 155 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 3.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 12.0 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 189.2 in |
| Overall Width | 76.9 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.9 in |
| Width (with mirrors) | 84.7 in |
| Height with air suspension (standard level) | 63.5 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 62.7 in |
| Height with air suspension (low level) | 63.1 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 64.7 in |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 65.5 in |
| Wheelbase | 113.9 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Tire track turning circle | 37.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,375 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,280 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,445 lb |
| Permissible gross weight | 6,482 lb |
| Maximum load | 1,107 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,512 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 220 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 3.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 47.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 16.8 ft³ |
| Overhang front | 37.2 in |
| Overhang rear | 37.2 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.90 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 6.50 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 8.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.80 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 11.9 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.0 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 15.3 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 14.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 13.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 16.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.1 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with steel suspension (EC) | 11.81 in |
| Max. wading depth (steel suspension) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 12.60 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 13.40 in |
Range
| Range (EPA estimate) | 294 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 100.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 10.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 19.2 kW (0 to up to 100%) | 5.8 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.2 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 21.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |

