2026 Porsche Macan 4 Electric
6325 Perimeter Loop Road
Dublin, OH 43017
- Exterior color
- Aventurine Green Metallic
- Interior color
- Mileage
- 7 mi
- Previous Owners
- 1
- Porsche HV Battery Warranty
- 8 years or up to 100,000 mi
- Engine
- Electric
- Range (EPA estimate)
- 324 mi
- Battery energy content (gross)
- 100.0 kWh
- Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%)
- 21.00 min
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Overboost power with Launch Control up to
- 402 hp / 296 kW
Leather Package in Black
Covered in Black smooth-finish Leather:
- Seat centers (front and rear)
- Inner seat bolsters (front and rear)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Center console surround
- Center console armrest
- Door panel armrests and grab handles
Important Resources
E-Performance
Range
324miCharging time
21.00minat the charging stationCharging time
10.0hat HomePerformance Battery Plus with an 8-year warranty
Higher ranges and greater performance potential through additional cell modules.

As the battery installed in the vehicle ages, its usable energy content decreases. This leads in particular to a reduced range and longer charging times. The technical data mentioned refers to the properties of the vehicle offered here when new and may no longer be achieved when used.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base Equipment
Standard equipment
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Door handles painted in exterior color
SUV
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Porsche E-Performance Powertrain with a Permanent Magnet Synchronous Motor on the Front and Rear Axle
AC Permanent Synchronous Motors (300 kW/402 hp)
Performance Battery Plus (100 kWh)
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Without Sport Chrono stopwatch dial
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Reversible seat belt tensioner
Headrests
Audio / Communication
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
9.6 kW AC On-Board Charger
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Porsche NACS DC Adapter - A Genuine Porsche accessory
Charge your vehicle at NACS DC charging stations across North America - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty .
Lights
Thermally insulated windshield
Comfort Assistance
ParkAssist incl. Surround View
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:
Porsche HV Battery Warranty
8 years or up to 100,000 mi
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 7 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Dublin) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Maximum power | 382 hp / 281 kW |
| Overboost power with Launch Control up to | 402 hp / 296 kW |
| 30-Minutes-Power | 163 hp / 120 kW |
| Max. torque with Launch Control up to | 479 lbf-ft |
Performance
| Top speed | 137 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Launch Control | 4.9 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Launch Control | 13.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 188.3 in |
| Overall Width | 76.3 in |
| Width (with mirrors folded) | 76.9 in |
| Width (with mirrors) | 84.7 in |
| Height | 63.9 in |
| Height with steel suspension (DIN) | 63.9 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 63.9 in |
| Height with steel suspension (EC) | 63.7 in |
| Height with air suspension (standard level) | 63.9 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 62.7 in |
| Height with air suspension (low level) | 63.3 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 64.7 in |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 65.5 in |
| Loading sill height with steel suspension (DIN) | 30.90 in |
| Wheelbase | 113.9 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Tire track turning circle | 37.4 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,247 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,137 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,302 lb |
| Permissible gross weight | 6,437 lb |
| Maximum load | 1,190 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 5,512 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 220 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 3.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 47.6 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 19.1 ft³ |
| Overhang front | 37.2 in |
| Overhang rear | 37.2 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (EC) | 7.09 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 7.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 6.70 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 8.10 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.90 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 20.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 12.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 20.9 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 15.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 14.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 14.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (EC) | 14.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 13.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 16.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 18.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 11.80 in |
| Max. wading depth with steel suspension (EC) | 11.81 in |
| Max. wading depth (steel suspension) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 11.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 12.60 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 13.40 in |
Range
| Range (EPA estimate) | 324 mi |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 100.0 kWh |
| Max. charging power (DC) | 270.0 kW |
| Charging time alternating current (AC) at 11kW (0 to up to 100%) | 10.0 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 19.2 kW (0 to up to 100%) | 5.8 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 22 kW (0 to up to 100%) | 5.2 h |
| Charging time for direct current (DC) with 400 A (0 to up to 100%) | 21.00 min |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 11.5 h |
| Charging time for direct current (DC) with 120 kW (500V, 250A, 10 to up to 80 %) | 46.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with 150kW (10 to up to 80%) | 33.00 min |
| Charging time for direct current (DC) with maximum charging power (10 to up to 80%) | 21.00 min |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 67 dB |

