2022 Porsche Cayenne Turbo GT (MY22)
Certified Pre-Owned
$152,400.00
Porsche Fort Myers
10040 Daniels Interstate Ct.
Fort Myers, FL 33913
Stock Number:
PPA60450
VIN:
WP1BK2AY8NDA60450
- Exterior color
- Arctic Grey
- Interior color
- Mileage
- 12,784 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 631 hp / 471 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 3.1 sec
GT Interior Package with Deviated Stitching in Neodyme
Leather and Alcantara® Interior with Deviated Stitching in Neodyme on:
- "turbo GT" logo on the headrests
- Seats with center stripe
- Steering wheel rim
- Dashboard upper section
- Upper door panel
- Door armrests
- Center console armrest
- Floor mats
- Seat belts
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Interior
Ionizer
Ambient Lighting
4-Zone Climate Control
Smoking Package
Central Tachometer in Neodyme
Sport Chrono Stopwatch Dial in Neodyme
Interior Leather
Center Console Armrest with Model Designation
Audio / Communication
BOSE® Surround Sound-System
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Adaptive Cruise Control (ACC)
Comfort Access
Soft Close Doors
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 12,784 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combustion engine | 631 hp / 471 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,300 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 158.0 hp/l / 116.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 186 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.6 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.6 in |
| Overall Width | 78.5 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 64.4 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 37.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,000 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,894 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,060 lb |
| Permissible gross weight | 6,096 lb |
| Maximum load | 1,096 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 23.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 17.0 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 51.7 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 17.0 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 6.46 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 8.82 in |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.6 ° |