2025 Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid Coupe
- Exterior color
- Quartzite Grey Metallic
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 729 hp / 536 kW
Club Leather Interior in Basalt Black with Cross-Stitching
Finished in high-quality milled nappa grade leather with its natural appearance being a distinguishing factor. The Upper dashboard and upper door panels (front and rear) are finished with a cross stitched pattern.
Includes in Club Leather in Basalt Black:
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner and outer side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Door panel armrest and grab handle (front and rear)
- Center console armrest (front)
- Folding center armrest (rear)
- Center console grab handles
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove box compartment cover
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Center console side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Comfort Assistance
Packages
Base
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
18.4 Gallon Fuel Tank
Suspension
4.0-liter twin-turbocharged V8 / E-Machine
729 hp / 700 lb-ft
Wheels
Interior
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK and HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combined | 729 hp / 536 kW |
| Maximum power combustion engine | 591 hp / 435 kW |
| Maximum power electric motor | 177 hp / 130 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque power combined | 700 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 590 lbf-ft |
| Maximum torque electric motor | 339 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,400 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 149.6 hp/l / 110.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 65.5 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Tire track turning circle | 37.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,719 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,721 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,886 lb |
| Permissible gross weight | 7,044 lb |
| Maximum load | 1,325 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 6,614 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 265 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.3 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 47.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 15.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.80 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.60 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 24.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 8.86 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 11.00 in |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.6 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 90 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |