2024 Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid Coupe
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
- Exterior color
- Black
- Interior color
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 729 hp / 536 kW
Leather Interior in Black
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner and outer side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Door panel armrest and grab handles (front and rear)
- Center console armrest (front)
- Folding center armrest (rear)
- Center console grab handles
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove box compartment cover
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Center console side panels
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Lower Front Fascia
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Roof spoiler in exterior color
Transmission / Chassis
Electric Sound
18.4 Gallon Fuel Tank
Starter Battery
Fuel Cover
Suspension standard
4.0-liter twin-turbocharged V8 / E-Machine
729 hp / 700 lb-ft
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Pedal Pads in Stainless Steel
Audio / Communication
E-Mobility
Supply Cable for U.S. Socket Types
Basic Wall Mount
Lights
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Automatic tailgate with gesture control
Lane Keep Assist (LKA)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History
Condition New (Demonstrator) Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 2,900 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 3,996 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 3.39 in |
| Stroke | 3.39 in |
| Maximum power combined | 729 hp / 536 kW |
| Maximum power combustion engine | 591 hp / 435 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,400 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 147.7 hp/l / 108.6 kW/l |
Performance
| Top speed | 183 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 11.7 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 11.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.6 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.4 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,719 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,721 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,886 lb |
| Permissible gross weight | 7,044 lb |
| Maximum load | 1,325 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 6,613 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 265 lb |
| Fuel tank capacity | 18.5 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 14.3 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 47.4 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 15.3 ft³ |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.80 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.50 in |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 24.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.6 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 8.86 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 11.00 in |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable) | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 2.5 h |