2026 Porsche Cayenne
- Exterior color
- Carrara White Metallic
- Interior color
- Mileage
- 10 mi
- Previous Owners
- 1
- New Car Warranty
- 44 months remaining term
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 5.7 sec
Standard Interior in Black
Embossed leather in Black:
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Door grab handles (front and rear)
- Center console grab handles
Note: Steering wheel rim is in smooth-finish leather.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base Equipment
Base Equipment
Exterior
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Without roof rails
Aluminum roof
Transmission / Chassis
Brake calipers painted in Black
Suspension
3.0-liter turbocharged V6
348 hp / 368 lb-ft
Wheels
Interior
Electric Steering Column
Without Sport Chrono stopwatch dial
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Reversible seat belt tensioner
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without charging cable
Without charging cable
Lights
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
44 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 10 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Beachwood) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.50 in |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum torque combustion engine | 368 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 116.0 hp/l / 87.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 154 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.7 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 14.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.6 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.9 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 66.9 in |
| Height with air suspension (standard level) | 66.1 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 65.1 in |
| Height with air suspension (low level) | 65.7 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 66.7 in |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 67.9 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Tire track turning circle | 37.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,678 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,530 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,696 lb |
| Permissible gross weight | 6,250 lb |
| Maximum load | 1,572 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 220 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,716 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 24.6 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 60.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 27.3 ft³ |
| Overhang front | 39.9 in |
| Overhang rear | 40.2 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 8.30 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.30 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.60 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 7.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 8.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.40 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.1 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 25.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 22.3 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.9 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 18.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 19.70 in |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 19.70 in |
| Max. wading depth (steel suspension) | 19.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 19.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.90 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |