2026 Porsche Cayenne E-Hybrid
8330 W. Bell Road
Glendale, AZ 85308
- Exterior color
- White
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 463 hp / 341 kW
Leather Interior in Black/Mojave Beige
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Dashboard upper section
- Door panel upper section (front and rear)
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Includes in Smooth-Finish Leather in Mojave Beige:
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner and outer side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Door panel armrest and grab handle (front and rear)
- Center console armrest (front)
- Folding center armrest (rear)
- Center console grab handles
- Dashboard lower section including glove box compartment cover
- Lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Center console side panels
Note: Seat backs of front seats are in synthetic leather.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Packages
Base Equipment
Base Equipment
Exterior
Aluminum roof
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Without roof rails
Transmission / Chassis
18.4 Gallon Fuel Tank
Suspension
3.0-liter turbocharged V6 / E-Machine
463 hp / 479 lb-ft
Wheels
Tire Sealing Compound and Air Compressor
Interior
Electric Steering Column
Seat belt warning system for driver, front passenger and rear seats
Reversible seat belt tensioner
Sun visors for driver and front passenger
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50 Electrical Socket
Basic Wall Mount
Fuel cover/charging port
Porsche Mobile Charger - A Genuine Porsche accessory
The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with a 20 ft. length, user-selectable current and swappable power cables for NEMA 5-15 and NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Lights
Windscreen with thermally insulated glass
Comfort Assistance
Automatic tailgate with gesture control
Airbags
Emergency call systems eCall and bCall
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Non-Smoking Package
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.50 in |
| Maximum power combined | 463 hp / 341 kW |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum torque power combined | 479 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 309 lbf-ft |
| Maximum torque electric motor | 339 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 100.0 hp/l / 75.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 158 mph |
| All-electric top speed | 84 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 4.6 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 13.2 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 13.2 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.1 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors folded) | 78.6 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.8 in |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 66.8 in |
| Height with air suspension (standard level) | 66.0 in |
| Height with air suspension (extra-low level) | 65.0 in |
| Height with air suspension (low level) | 65.6 in |
| Height with air suspension (off-road level) | 66.6 in |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 67.8 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 39.7 ft |
| Tire track turning circle | 37.1 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 5,348 lb |
| Unladen weight (DIN) | 5,346 lb |
| Unladen weight (EC) | 5,512 lb |
| Permissible gross weight | 6,889 lb |
| Maximum load | 1,541 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 220 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,716 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 55.2 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 22.1 ft³ |
| Overhang front | 39.9 in |
| Overhang rear | 40.2 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 8.20 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.20 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.40 in |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 7.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 8.00 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.20 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 21.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 25.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 21.9 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.6 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.2 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 23.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.9 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 9.80 in |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 9.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 8.90 in |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 9.80 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 11.00 in |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross) | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 11 kW (0 to up to 100%) | 2.6 h |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 85 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |