2024 Porsche Cayenne Coupe
6115 Old Seward Highway
Anchorage, AK, 99518
- Exterior color
- Dolomite Silver Metallic
- Interior color
- Mileage
- 45 mi
- Previous Owners
- 1
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 5.4 sec
Leather Interior in Black/Chalk
Includes in Smooth-Finish Leather in Black:
- Seat outer side bolsters (front and rear)
- Door panel armrest and grab handle (front and rear)
- Folding center armrest (rear)
- Center console grab handles
- Center console armrest
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper section
- Upper section, lower section and storage compartment of door panel (front and rear)
- Dashboard lower section including glove box compartment cover
- Upper center door panel (front and rear)
- Seat centers (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centers (front and rear)
- Center console side sections
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Exterior Mirror Lower Trims and Base in Black
Preparation for Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior door handles painted in exterior color
Rear Diffusor
Roof spoiler in exterior color
Transmission / Chassis
23.7 Gallon Fuel Tank
Suspension standard
3.0-liter turbocharged V6
348 hp / 368 lb-ft
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Electric Steering Column
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector
Sport Pedals and Footrest in Black
Audio / Communication
Lights
LED taillights including light strip
Comfort Assistance
ParkAssist (Front and Rear)
Non-Smoking Package
Automatic tailgate with gesture control
Lane Keep Assist (LKA)
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned (Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 45 mi Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Anchorage) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,995 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 3.33 in |
| Stroke | 3.50 in |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,400 - 6,400 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 116.0 hp/l / 85.3 kW/l |
Performance
| Top speed | 154 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 5.4 sec |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 5.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.1 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 194.0 in |
| Overall Width | 78.1 in |
| Width (with mirrors) | 86.4 in |
| Height | 66.1 in |
| Wheelbase | 114.0 in |
| Turning circle diameter | 40.0 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 4,740 lb |
| Unladen weight (DIN) | 4,597 lb |
| Unladen weight (EC) | 4,762 lb |
| Permissible gross weight | 6,217 lb |
| Maximum load | 1,477 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 7,700 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,653 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 309 lb |
| Fuel tank capacity | 19.8 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 19.6 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 53.0 ft³ |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 20.9 ft³ |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 8.40 in |
| Max. ground clearance with steel suspension | 8.40 in |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 7.50 in |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 9.30 in |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.5 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.5 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.5 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 19.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 19.60 in |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 18.70 in |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 20.80 in |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |