2006 Porsche Boxster S (987 I)
- Vehicle Offer Price$39,995.00
- Notary Fee$15.00
- Documentation Fee$490.00
4025 West Chester Pike
Newtown Square, PA, 19073
- Exterior color
- Midnight Blue Metallic
- Interior color
- Rooftop color
- Cabriolet roof in Metropol Blue
- Mileage
- 29,925 mi
- Previous Owners
- 1
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 280 hp / 206 kW
Sand Beige Standard Leather
Standard leather seats in sand beige
Important Resources
Description
Vehicle Equipment
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Interior Wood
Audio / Communication
The following list shows the standard equipment for this trim level. The individual configuration and selected options are not reflected. This list might show equipment, which was replaced due to the selection of an option.
Engine
3.2 liter flat 6 cylinder engine with vario-cam
280 hp @ 6,200 rpm
Torque: 236 ft. lb. @ 4,700-6,000 rpm
6-speed manual transmission with double inertia flywheel and hydraulic clutch
Motronic electronic accelerator pedal with solid-state distribution
Performance
6-Speed manual transmission
Top Track Speed: 167 mph (manual) / 162 mph (Tiptronic S)
0-60 mph: 5.2 sec (manual) / 6.0 sec (Tiptronic S)
Estimate fuel economy(city/highway):19/27 manual; 18/27 (Tiptronic S)
Suspension
Front Suspension: Independent MacPerson struts with forged aluminum control arms, coil springs, stabilizer bar and negative steering roll radius
Rear Suspension: Independent MacPherson struts with aluminum control arms and stabilizer bar; toe-angle control
Porsche Stability Management (PSM)
Traction Control (ASR)
Brakes
Anti-lock braking system (ABS)
4-piston monobloc fixed alloy calipers and ventilated brake discs
Active Brake Differential (ABD)
Red colored brake calipers
Steering
Variable-steering ratio, power-assist (hydraulic)
3-spoke steering wheel in leather with full-color Porsche crest
Wheels and Tires
Cast alloy 8J x 18 front, 9J x 19 rear
235/40ZR 18 front, 265/40 ZR 18 rear
18" Boxster S wheels
Safety
Anti-lock braking system (ABS)
Integrated third brake lisght with LED technology
Dual Front Advanced Airbags, Head and thorax side airbags
Side-guard door beams
Seatbelt pretensioners and load limiters
Anti-theft system with immobilizer, interior sensor and remote control
Central locking with remote control
Heated and electrically adjustable outside mirrors
Porsche Stability Management system (PSM)
Interior
3-spoke steering wheel in leather with full-color Porsche crest
On-board computer with continuous indication of mileage, time and speed
Manually adjusted climate control
Digital radio with in-dash CD
Sound Package Plus with 7 speakers
Dual cup-holders integrated behind decorative molding in dashboard
Front and center console with storage console and lockage glove box
Homelink programable garage door opener
Cruise control
Illuminated vanity mirrors
Instrument dials in light grey
Power Windows with one-touch up/down and anti-jam feature
Exterior
Electrically adjustable and heated outside mirrors.
Automatic extending rear spoiler.
Power operated top with heated glass rear window.
Automatic power windows with tip up/down.
Warranty
4-year/50,000-mile (whichever comes first) limited warranty covers any defects in materals and workmanship
Roadside Assistance Program for the duration of the limited warranty
Limited corrosion warranty extends a full 10 years regardless of mileage
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 29,925 mi |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,179 cm³ / 3.2 l |
| Bore | 3.66 in |
| Stroke | 3.07 in |
| Maximum power combustion engine | 280 hp / 206 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 236 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 4,700 - 6,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,300 rpm |
| Maximum power per litre | 88.1 hp/l / 64.8 kW/l |
Performance
| Top speed | 167 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 170.4 in |
| Overall Width | 70.9 in |
| Height | 50.9 in |
| Wheelbase | 95.1 in |
| Front track | 58.5 in |
| Rear track | 60.2 in |
| Drag coefficient | 0.30 cD |
| Turning circle diameter | 36.4 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,965 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,131 lb |
| Permissible gross weight | 3,594 lb |
| Maximum load | 628 lb |
| Fuel tank capacity | 16.9 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 4.6 ft³ |
| Luggage compartment volume (front) | 5.3 ft³ |