1992 Porsche 968 Convertible
Pre-Owned
$38,716.00
Excl. taxes, incl. fees
Autohaus Lancaster Inc.
1373 Manheim Pike
Lancaster, PA 17601
Stock Number:
9298
VIN:
WP0CA2969NS840366
- Exterior color
- Grand Prix White
- Interior color
- Interior trim partial leather Marine Blue, seats leather Marine Blue
- Rooftop color
- Dark Blue
- Mileage
- 26,563 mi
- Previous Owners
- 2
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 240 hp / 176 kW
- Acceleration 0-60 mph
- 6.3 sec
Interior trim partial leather Marine Blue, seats leather Marine Blue
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
Beautiful Showroom Condition Porsche 968 Manual Convertible. Serviced by us since 2017. Top is immaculate.
Vehicle Equipment
Included Options
Headlamp washer
Sound Package with Amplifier
Additional amplifier
Wheel caps with colored Porsche crest
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 26,563 mi |
Previous Owners 2 |
Full Service History Yes, every service done |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,990 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 4.09 in |
| Stroke | 3.46 in |
| Maximum power combustion engine | 240 hp / 176 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,200 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 225 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,100 rpm |
| Maximum engine speed | 6,700 rpm |
| Maximum power per litre | 80.3 hp/l / 58.9 kW/l |
Performance
| Top speed | 157 mph |
| Acceleration 0-60 mph | 6.3 sec |
| Acceleration 1/4 mile | 14.7 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 170.9 in |
| Overall Width | 68.3 in |
| Height | 50.2 in |
| Wheelbase | 94.5 in |
| Front track | 58.0 in |
| Rear track | 57.1 in |
| Drag coefficient | 0.34 cD |
| Turning circle diameter | 35.3 ft |
| Unladen weight (DIN) | 3,240 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,340 lb |
| Permissible gross weight | 3,880 lb |
| Maximum load | 640 lb |
| Fuel tank capacity | 19.5 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 5.7 ft³ |