1989 Porsche 944 Turbo (944 II)
Pre-Owned
$14,500.00
Autohaus Lancaster Inc.
1373 Manheim Pike
Lancaster, PA 17601
Stock Number:
8799
VIN:
WP0AA295XKN150294
- Exterior color
- Pewter Metallic
- Interior color
- Interior trim partial leather Linen Gray/Marine Blue, seats leather Linen Gray
- Mileage
- 356,284 mi
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 250 hp / 184 kW
Interior trim partial leather Linen Gray/Marine Blue, seats leather Linen Gray
Important Resources
Build Sheet
not available
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable.\nPlease see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Description
Fully rebuilt engine- documented. Nice color combination. Good for restoration vehicle. Battery Cables replaced, New Fuel Pump Assembly recently installed.
Vehicle Equipment
Included Options
Cassette-radio Blaupunkt "Reno SQR 46"
Rear window wiper
Cruise Control
10-Speaker Sound System
Blaupunkt Equalizer, Amplifier
Detachable roof panel, electrically openable
Seat covers front, leather/leather/leatherette
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
We have no information about the warranty. Please check with the dealer.
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 356,284 mi |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,479 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 3.94 in |
| Stroke | 3.11 in |
| Maximum power combustion engine | 250 hp / 184 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 258 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine at rpm | 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 100.4 hp/l / 74.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 162 mph |
| Acceleration 1/4 mile | 13.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 168.9 in |
| Overall Width | 68.3 in |
| Height | 50.2 in |
| Wheelbase | 94.5 in |
| Front track | 58.0 in |
| Rear track | 56.5 in |
| Drag coefficient | 0.33 cD |
| Turning circle diameter | 35.3 ft |
| Unladen weight (DIN) | 2,998 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,164 lb |
| Permissible gross weight | 3,626 lb |
| Maximum load | 628 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,646 lb |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 1,102 lb |
| Trailer coupling maximum vertical load | 110 lb |
| Fuel tank capacity | 21.1 gal (US) |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 11.2 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 18.2 ft³ |