2026 Porsche 911 Turbo S (992 II)
- Total MSRP*$336,980.00
- doc fee$695.00
3333 Route 1
Lawrenceville, NJ, 08648
- Exterior color
- Oak Green Metallic Neo
- Interior color
- New Car Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 701 hp / 516 kW
Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Black and Choice of Color: Cohiba Brown
The upper interior color will be Black, and the lower interior color can be selected between:
- Black
- Slate Grey
- Dark Night Blue
- Bordeaux Red
- Limestone Beige
- Chalk
- Kalahari Grey
- Night Green
- Lavender
- Blackberry
- Magnesium Grey
- Aquamarine Blue
- Riviera Blue
- Guards Red
- Cohiba Brown
- Cognac
The Exclusive Manufaktur Leather Interior includes two-tone leather combinations with Deviated Stitching that are not available with Leather Interiors; Turbo-specific seat center and door panel embossing, and extended items covered in Leather with additional Exclusive Manufaktur options:
Extended items covered in Leather:
- Dashboard leather package
- Dashboard end pieces
- Sport Chrono Stopwatch cover
- Door grab handles
- Door panel lower portion
- Rear side lower portion
- Passenger cupholder trim
Deviated Stitching is included on:
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Steering wheel
- Knee pad
- Center storage compartment lid
- Rear center tunnel
Additional included Exclusive Manufaktur options:
- Center storage compartment lid embossed with "Porsche Exclusive Manufaktur"
- Cross stitching on the steering wheel
- Seat belt outlet trims covered in Race-Tex (911 Coupe models only)
Note: Perforation on the roof-lining is deleted. The seat centers and door panels include Turbo-specific embossing as standard; the 930 Leather Package is alternatively selectable.
Important Resources
The window sticker and the Build Sheet of this Porsche is currently unavailable. Please see the Vehicle Equipment Section to learn more about its options.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Wheels
Interior
Audio / Communication
Color choice for leather/decorative stitching
Lights
Comfort Assistance
Packages
Standard
Exterior
Side Skirts in High Gloss Black
Pedestrian safety
Aluminum roof
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive with Porsche Traction Management (PTM)
16.6 gal. fuel tank
3.6-liter twin-eTurbocharged Boxer 6
701 hp / 590 lb-ft
Wheels
Wheels Painted in Turbonite
Interior
Electric Steering Column
Audio / Communication
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Voice Control
SDARS exterior antenna
SiriusXM with 360L, including 3 month trial subscription*
*SiriusXM with 360L Trial Subscription: Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. Trial is non-transferable. If you do not wish to enjoy your trial, you can cancel by calling the number below. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Some services and features are subject to device capabilities and location availability. Satellite service not available in AK & HI. Certain features and/or content may not be available in vehicles with SiriusXM with 360L unless an active data connection is enabled in the vehicle. Content varies by SiriusXM subscription plan. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
Comfort Assistance
Alarm system with interior monitoring
Alcohol interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist
Warranty
Your warranty cover includes:
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,591 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 3.82 in |
| Stroke | 3.19 in |
| Maximum power combined | 701 hp / 516 kW |
| Maximum power combustion engine | 631 hp / 464 kW |
| Maximum power electric motor | 71 hp / 52 kW |
| Maximum torque power combined | 590 lbf-ft |
| Maximum torque combustion engine | 560 lbf-ft |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 175.0 hp/l / 131.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 200 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.4 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 179.2 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors folded) | 72.2 in |
| Width (with mirrors) | 80.0 in |
| Height | 51.3 in |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 51.4 in |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 51.0 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,829 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,803 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,968 lb |
| Permissible gross weight | 4,685 lb |
| Maximum load | 855 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.2 ft³ |
| Overhang front | 40.0 in |
| Overhang rear | 42.7 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 4.10 in |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 3.70 in |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 8.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.9 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 7.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.0 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
