2024 Porsche 911 Turbo S (MY24) (992 I)
- Vehicle Offer Price$273,899.00
- Service Fee$399.00
- Exterior color
- Ice Grey Metallic
- Interior color
- Mileage
- 12,162 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.6 sec
Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Slate Grey and Choice of Color: Guards Red
The upper interior color will be Slate Grey, and the lower interior color can be selected between:
- Black
- Slate Grey
- Graphite Blue
- Bordeaux Red
- Iceland Green
- Mojave Beige
- Chalk
- Speed Blue
- Riviera Blue
- Mamba Green
- Guards Red
- Lipstick Red
- Cohiba Brown
- Cognac
- Cream
The Exclusive Manufaktur Leather Interior includes two-tone leather combinations with Deviated Stitching that are not available with Leather Interiors; the 930 Leather Package (standard on 911 Turbo S Coupe and Cabriolet); and extended items covered in Leather with additional Exclusive Manufaktur options:
930 Leather Package
Known internally as the“930”, the 911 Turbo of 1975 featured special quilting that underlined the sporty character of these models. This sporty character is now replicated within the 930 Leather Package option., which includes:
- Leather with quilting on the door panels
- Leather with quilting on the seat centers (front and rear)
- Dashboard leather package
- Dashboard end pieces
- Sport Chrono Stopwatch cover
- Door grab handles
- Door panel lower portion
- Rear side lower portion
- Steering column casing
- Passenger cupholder trim
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Steering column casing
- Steering wheel
- Knee pad
- Center storage compartment lid
- Rear center tunnel
- Porsche Crest embossed on headrests
- Center storage compartment lid embossed with "Porsche Exclusive Manufaktur"
- Cross stitching on the steering wheel
- Seat belt outlet trims covered in Race-Tex (911 Coupe models only)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Packages
Exterior
Transmission / Chassis
Interior
Audio / Communication
Lights
Comfort Assistance
Exterior
Roof
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Color and Base in Black
Window Trim in Satin Black
Model Designation on Rear in Silver
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in High Gloss Silver
Rear Diffusor
Transmission / Chassis
All-Wheel Drive
Lightweight Battery LiFePO4
High Gloss Black Stainless Steel Tailpipes
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPMS)
Interior
Two-Tone Leather Interior
Instrument Dials in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
PDK gear selector
Audio / Communication
Porsche Communication Management* (PCM) including online navigation module and Connect Plus
Connect Plus* incl. wireless Apple® CarPlay and wireless Android Auto, LTE communication module, wireless internet access and numerous Porsche Connect services
**SiriusXM with 3-month Platinum Plan trial subscription
Integration of Apple Music®, Apple Podcasts® and Spotify®
Voice Pilot with natural language understanding and activation via “Hey Porsche“
Navigation Plus incl. Real time Traffic Information and Online Map Update
BOSE® Surround Sound System, with 12 speakers including 100-watt shell-subwoofer and a total output of 570 watts.
*The availability of Porsche Connect services is dependent on the availability of wireless network coverage which may not be available in all areas, and may be subject to eventual technology sunset or deactivation, thus nullifying services. The vehicle equipment necessary to use Porsche Connect is only available factory-installed, and cannot be retrofitted. Likewise, the vehicle equipment may not work with future mobile networks yet to be deployed. Some functions may require separate subscriptions, or data charges may apply.
**Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods or calling 1-866-635-2349. Available in the 48 contiguous United States, D.C., and Puerto Rico (with limitations). Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Comfort Assistance
Non-Smoking Package
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Interior monitoring
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Ambient Lighting
Cruise Control
Comfort Access with Keyless Go and unlock upon approach
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 12,162 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,745 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 172.9 hp/l / 127.2 kW/l |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.6 in |
| Overall Width | 74.9 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,635 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,616 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,781 lb |
| Permissible gross weight | 4,453 lb |
| Maximum load | 819 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 9.3 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |
