2023 Porsche 911 Turbo S (MY23) (992 I)
Certified Pre-Owned
$279,981.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche Marin
900 Redwood Highway
Mill Valley, CA, 94941
Stock Number:
SPS257718
VIN:
WP0AD2A93PS257718
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Black and Choice of Color: Riviera Blue
- Mileage
- 6,579 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 640 hp / 478 kW
- Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package
- 2.6 sec
Two-Tone Exclusive Manufaktur Leather Interior in Black and Choice of Color: Riviera Blue
The upper interior color will be Black, and the lower interior color can be selected between:
- Black
- Slate Grey
- Graphite Blue
- Bordeaux Red
- Iceland Green
- Mojave Beige
- Chalk
- Speed Blue
- Riviera Blue
- Mamba Green
- Guards Red
- Lipstick Red
- Cohiba Brown
- Cognac
- Cream
The Exclusive Manufaktur Leather Interior includes two-tone leather combinations with Deviated Stitching that are not available with Leather Interiors; the 930 Leather Package (standard on 911 Turbo S Coupe and Cabriolet); and extended items covered in Leather with additional Exclusive Manufaktur options:
930 Leather Package
Known internally as the“930”, the 911 Turbo of 1975 featured special quilting that underlined the sporty character of these models. This sporty character is now replicated within the 930 Leather Package option., which includes:
- Leather with quilting on the door panels
- Leather with quilting on the seat centers (front and rear)
- Dashboard leather package
- Dashboard end pieces
- Sport Chrono Stopwatch cover
- Door grab handles
- Door panel lower portion
- Rear side lower portion
- Steering column casing
- Passenger cupholder trim
- Upper section of the dashboard
- Upper section of the door panels
- Upper rear side panels
- Steering column casing
- Steering wheel
- Knee pad
- Center storage compartment lid
- Rear center tunnel
- Porsche Crest embossed on headrests
- Center storage compartment lid embossed with "Porsche Exclusive Manufaktur"
- Cross stitching on the steering wheel
- Seat belt outlet trims covered in Race-Tex (911 Coupe models only)
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Packages
Exclusive Manufaktur Leather Interior
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
Side Skirts in Exterior Color
Exterior Mirror Base in High Gloss Black
Window Trim in Silver
Rear Side Air Intakes in Exterior Color
Under Door Puddle Light Projectors
Exclusive Design Fuel Cap
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Exterior Color
Transmission / Chassis
PASM Sport Suspension (Lowered 10mm)
Front Axle Lift System
Sport Exhaust System incl. Exclusive Design Tailpipes in Silver
Porsche Ceramic Composite Brakes (PCCB) with Calipers in High Gloss Black
Interior
Ambient Lighting
Ventilated Seats (Front)
Seat Belts in Silver Grey
Central Tachometer in White
Sport Chrono Stopwatch Dial in White
Interior Leather
Sun Visors in Leather
Interior Aluminum
Interior Trim Inlays in Brushed Aluminum
PDK Gear Selector in Aluminum
Pedals and Footrest in Aluminum
Color choice for leather/decorative stitching
Color Selection for Stitching in Deviated Color - GT Silver
Deviated Stitching Interior Package
Lights
LED-Matrix Design Headlights in Black incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Comfort Assistance
Surround View
Lane Change Assist (LCA)
Lane Keep Assist (LKA) incl. Traffic Sign Recognition
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 6,579 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,700 cm³ / 3.7 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.01 in |
| Maximum power combustion engine | 640 hp / 478 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,750 rpm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,500 - 4,000 rpm |
| Maximum engine speed | 7,200 rpm |
| Maximum power per litre | 174.0 hp/l / 128.0 kW/l |
Performance
| Top speed | 205 mph |
| Acceleration 0-60 mph with Sport Chrono Package | 2.6 sec |
| Acceleration 1/4 mile with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 178.5 in |
| Overall Width | 74.8 in |
| Width (with mirrors) | 79.7 in |
| Height | 51.3 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Turning circle diameter | 35.8 ft |
| Unladen weight (curb weight) | 3,635 lb |
| Unladen weight (DIN) | 3,616 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,781 lb |
| Permissible gross weight | 4,453 lb |
| Maximum load | 819 lb |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 165 lb |
| Fuel tank capacity | 17.7 gal (US) |
| Luggage compartment volume (front) | 4.5 ft³ |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 9.3 ft³ |
