2019 Porsche 911 Turbo (991 II)
Certified Pre-Owned
$159,008.00
Excl. taxes, incl. fees
Porsche South Shore
185 West Sunrise Highway
185 West Sunrise Highway, NY 11520
Stock Number:
PU1606
VIN:
WP0AD2A99KS140525
- Exterior color
- Jet Black Metallic
- Interior color
- Mileage
- 30,000 mi
- Porsche Approved Warranty
- 24 months
- Engine
- Gasoline
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 540 hp / 397 kW
Leather Interior in Black
Includes:
- Covered in Black Smooth-Finish Leather
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
- Rear seat centers, bolsters and side paneling
- Rear center tunnel cover
- A-pillar (Cabriolet)
Note: Dashboard decorative trim incl. cupholder trim and decorative door trim in Galvano Silver.
Front seat backrest shells are not covered in leather with Sport Seats Plus or Adaptive Sport Seats Plus since the shell is painted.
Important Resources
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Included Options
Exterior
"PORSCHE" and "911 turbo" Logos Painted - Black
Electric Slide/Tilt Sunroof in Glass
Side Skirts Painted in Exterior Color
SportDesign Exterior Mirrors
Transmission / Chassis
Front Axle Lift System
Power Steering Plus
Wheels
20" 911 Turbo S Wheels
Interior
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Seat Heating
Seat Ventilation
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Instrument Dials in White
Sport Chrono Stopwatch Dial in White
Interior Carbon
Interior Trim in Carbon Fiber i.c.w. Leather Interior
Color choice for leather/decorative stitching
Color Selection for Stitching in Deviated Thread
Extended Deviated Stitching Interior Package
Lights
LED Headlights in Black with Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Light Design Package
Comfort Assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Standard Equipment
No standard equipment could be determined for this vehicle.
Please contact the Porsche Center for information on standard equipment.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months
Condition and History
Condition Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 30,000 mi |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,800 cm³ / 3.8 l |
| Bore | 4.02 in |
| Stroke | 3.05 in |
| Maximum power combustion engine | 540 hp / 397 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,400 rpm |
| Maximum engine speed | 7,000 rpm |
Performance
| Top speed | 199 mph |
Body - Dimensions and Weights
| Length | 177.4 in |
| Overall Width | 74.0 in |
| Height | 51.1 in |
| Wheelbase | 96.5 in |
| Drag coefficient | 0.31 cD |
| Unladen weight (DIN) | 3,516 lb |
| Unladen weight (EC) | 3,682 lb |
| Permissible gross weight | 4,431 lb |
| Maximum load | 915 lb |
| Fuel tank capacity | 18.0 gal (US) |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 4.1 ft³ |
